İngiliz gazeteci Clive Bigham'ın tanıklığında Türk-Yunan Savaşı (1897): Teselya muharebeleri
The Greco-Turkish War (1897) Through the testimony of British journalist Clive Bigham: The battles of Thessaly
- Tez No: 932920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Clive Bigham'ın“With the Turkish Army in Thessaly”(Türk Ordusuyla Teselya'da) adlı kitabı, 1897 yılında yaşanan Türk-Yunan Savaşı'na dair en önemli birinci el kaynaklardan biri olarak öne çıkmaktadır. İngiliz hükümeti adına savaşta Osmanlı ordusu içinde bir gözlemci olarak bulunan Bigham, kitabında yaşananları askeri ve siyasi yönleriyle kapsamlı bir biçimde aktarmıştır. Bu bağlamda eser, yalnızca savaşın askerî boyutlarını değil, dönemin uluslararası stratejik ve diplomatik dengelerini anlamak açısından da son derece değerlidir. Eserde, Osmanlı ordusunun askerî gücü ve uyguladığı taktiklerin ayrıntılı bir incelemesi bulunmaktadır. Clive Bigham, özellikle savaş sırasında Osmanlı ordusuna komuta eden Edhem Paşa'nın liderlik yeteneklerini öne çıkarmış ve Edhem Paşa'nın uyguladığı başarılı stratejik kararların, Yunan kuvvetlerinin hızlıca mağlup edilmesinde belirleyici olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, Osmanlı ordusunun modern askerî yöntemlere ve stratejilere gösterdiği uyumu vurgulayan Bigham, ordunun teknik açıdan zayıf ve geri kalmış olduğu yönündeki Batılı önyargıları sorgulamış, hatta çürütmüştür. Bigham'ın değerlendirmeleri, Osmanlı ordusunun çağdaş askerî yöntemlere hızla adapte olduğunu ve modern savaş koşullarına ayak uydurabildiğini gözler önüne sererek Batı dünyasında Osmanlı askerî kapasitesine dair algının değişmesine yol açmıştır. Bu yönüyle eser, özellikle İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin Osmanlı'ya bakış açısını derinden etkilemiş, Osmanlı ordusunun etkinliğine dair daha olumlu ve gerçekçi bir yaklaşımın benimsenmesine vesile olmuştur Askerî tarihçi kimliği ile tanınan Clive Bigham'ın bu çalışması, askerî anlatımın yanı sıra diplomatik ve siyasi perspektiflere de ışık tutmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle eser, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Balkanlar'daki siyasî ve askerî etkinliğini kavramak için de önemli bir referans kaynağı olarak kabul edilir. Ayrıca Osmanlı'nın Balkan coğrafyasında etkinliğini yeniden kazanma çabalarına dikkat çeken Bigham, bölgedeki güç dengelerinin anlaşılmasına da önemli katkılarda bulunmuştur. Sonuç olarak, Clive Bigham'ın“Türk Ordusuyla Teselya'da”adlı eseri, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyıl sonundaki konumu, askerî modernleşmesi ve uluslararası algısının dönüşümü bağlamında büyük önem arz eden akademik nitelikli bir kaynak olarak değerlendirilmektedir. Teselya Savaşı'nı hem askerî hem de diplomatik açıdan kapsamlı bir şekilde ele alması nedeniyle, Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki rolünün doğru ve ayrıntılı biçimde kavranması için vazgeçilmez bir referans eser olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Clive Bigham's book With the Turkish Army in Thessaly stands out as one of the most significant first-hand sources on the Greco-Turkish War of 1897. As an observer within the Ottoman army on behalf of the British government, Bigham provides a comprehensive account of the events, covering both their military and political aspects. In this context, the work is not only valuable for understanding the military dimensions of the war but also crucial for comprehending the international strategic and diplomatic balances of the period. That book contains a detailed analysis of the Ottoman army's military strength and tactics. Clive Bigham particularly highlights the leadership skills of Edhem Pasha, who commanded the Ottoman forces during the war. He asserts that Edhem Pasha's successful strategic decisions were decisive in the rapid defeat of Greek forces. Additionally, Bigham emphasizes the Ottoman army's adaptability to modern military methods and strategies, challenging and even refuting Western prejudices about the army's supposed technical weakness and backwardness. Bigham's assessments reveal that the Ottoman army was able to swiftly adapt to contemporary military methods and keep up with the conditions of modern warfare. His observations contributed to changing Western perceptions of the Ottoman military capacity, leading to a more favorable and realistic approach, particularly in Britain and other European countries. In this regard, the book significantly influenced how the Ottoman army was perceived in the West. Known for his military historical expertise, Clive Bigham's work sheds light on not only military narratives but also diplomatic and political perspectives. For these reasons, the book is considered an essential reference for understanding the political and military influence of the Ottoman Empire in the Balkans at the turn of the 20th century. Furthermore, Bigham draws attention to the Empire's efforts to regain its influence in the Balkan region, contributing significantly to the understanding of regional power dynamics. In conclusion, Clive Bigham's With the Turkish Army in Thessaly is an academically significant source that holds great importance in terms of the Ottoman Empire's position at the end of the 19th century, its military modernization, and the transformation of its international image. By offering a thorough analysis of the Thessalian War from both military and diplomatic perspectives, the book serves as an essential resource for gaining a precise and in-depth understanding of the Ottoman Empire's role in the Balkans.