Suç ve ceza kuramları bağlamında Türk sinemasında polis temsili (2000-2010 yılları arası)
Police representation in Turkish cinema in the context of crime and punishment theories (Between 2000-2010)
  1. Tez No: 932918
  2. Yazar: SELİM YASİN TOYGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİNE SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, suç olgusunun tanımı ve teor!k çerçeves!nden başlayarak 2000 sonrası dönemde Türk s!nemasında pol!s tems!l!n! !ncelemekted!r. Pol!s!n toplumsal hayattak! önem!, suçla mücadele ve kamu güvenl!ğ! sağlama rolü !le bel!rg!nleşmekted!r. Türk s!nemasında !lk pol!s f!lm! 1950'lerde çek!lm!ş olup, bu tür zamanla öneml! b!r s!nema geleneğ! hal!ne gelm!şt!r. Araştırmanın amacı, 2000 sonrası dönemde Türk s!nemasındak! pol!s tems!l! suç ve ceza kuramları bağlamında temat!k anal!z yoluyla !ncelenmes!d!r. Çalışmada, suç olgusunu ortaya çıkaran faktörler ve suç !le ceza kuramları değerlend!r!lmekted!r. Bu bağlamda, L!psky'n!n“Sokak Bürokras!s!,”Rawls'un“Adalet Teor!s!,”ve Durkhe!m'ın“Anom!”teor!s! çerçeves!nde pol!s ve suç arasındak! !l!şk!ler !ncelenerek Türk s!nemasında 2000 sonrası dönemde pol!s tems!l!n!n değ!ş!m!ne bakılmaktadır. Çalışmada 2000 sonrası Türk s!nemasında pol!s karakterler!, yalnızca suçla mücadele eden f!gürler değ!l, aynı zamanda toplumsal ve pol!t!k değ!ş!mlere duyarlı b!reyler olduğu ortaya çıkmıştır. Türk s!nemasında pol!s karakterler! adalet arayışı, meslek! bağlılık ve toplumsal eleşt!r!lerle der!nlemes!ne !şlenerek !zley!c!ye sunulmuştur. Farklı !deoloj!k yaklaşımlar, k!ş!sel sorunlar ve meslek! prat!kler, bu karakterler!n der!nl!ğ!n! ve s!nemanın toplumsal yansımalarını zeng!nleşt!rm!şt!r.
Özet (Çeviri)
This study examines the representation of the police in Turkish cinema after 2000, starting from the definition and theoretical framework of the crime phenomenon. The importance of the police in social life becomes evident with their role in combating crime and ensuring public safety. The first police film in Turkish cinema was shot in the 1950s, and this genre has become an important cinema tradition over time. In the context of cr!me and pun!shment theor! The aim of the research is to examine the representation of the police in Turkish cinema after 2000 through thematic analysis. The study evaluates the factors that reveal the phenomenon of crime and theories of crime and punishment. In this context, the relationships between the police and crime are examined within the framework of Lipsky's“Street Bureaucracy,”Rawls'“Theory of Justice,”and Durkheim's“Anomie”theory, and the change in the representation of the police in Turkish cinema after 2000 is examined. The study reveals that police characters in Turkish cinema after 2000 are not only figures who fight crime, but also individuals who are sensitive to social and political changes. In Turkish cinema, police characters are presented to the audience by being deeply processed with their search for justice, professional commitment and social criticism. Different ideological approaches, personal problems and professional practices have enriched the depth of these characters and the social reflections of the cinema.