Türkiye'deki ilkokul matematik öğretimine yönelik NCTM prensip ve standartları temelinde bir inceleme
An examination of primary school mathematics teaching in Turkey based on NCTM principles and standards
- Tez No: 932922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAYRAK ÖZMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de gerçekleştirilen ilkokul matematik eğitimine NCTM prensip ve standartları temelinde bir inceleme sunmaktır. Araştırmanın problem durumu ilkokul matematik öğretiminin gerçekleştirildiği sınıflarda, NCTM'nin Eşitlik, Öğretim Programı, Öğretme, Öğrenme, Değerlendirme ve Teknoloji prensipleri ve bu prensipleri oluşturan bileşenlere yönelik olarak katılımcı öğretmenlerin yaklaşımlarının incelenmesidir. NCTM prensiplerinin öğretim ortamındaki varlığı için Temel Nitel Araştırma deseni kullanılarak 21 sınıf öğretmeni ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Matematik Eğitimi Öğretim Süreci ve Öğretmen Yaklaşımları”yarı yapılandırılmış görüşme formu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında ilkokul matematik eğitimi sürecinin Eşitlik, Öğretme, Öğrenme ve Değerlendirme prensiplerine sahip olmadığı, en çok Teknoloji prensibinin öğretim sürecinde yer aldığı tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin Eşitlik prensibi çerçevesinde farklılaştırılmış öğretim uygulamadığı ve mesleki gelişimlerinde kendilerini daha pasif bir role aldıkları saptanmıştır. Öğretme ve Öğrenme Prensibi çerçevesinde ise sıra dışı uygulamaları bulunmadığı, öğretim ortamlarının argümantasyon ve katılım temelli olmaktan uzak olduğu belirlenmiştir. Değerlendirme prensibi kapsamında süreç temelli değerlendirme ve alternatif ölçme değerlendirme yöntemleri kullanma konusunda beklenen düzeyde olmadıkları, dezavantajlı niteliğindeki öğrencilere yönelik olarak bireyselleştirilmiş ölçme değerlendirme süreçlerine yer vermediği, öz, akran değerlendirme ve dereceli puanlama anahtarı kullanmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a review of primary school mathematics education in Turkey on the basis of NCTM principles and standards. The problem of the study is to examine the NCTM principles of Equity, Curriculum, Teaching, Learning, Assessment, and Technology and the participating teachers' approaches to the components of these principles in primary mathematics classrooms. For the presence of NCTM principles in the teaching environment, interviews were conducted with 21 classroom teachers using a Basic Qualitative Research design. The interviews were conducted with the semi-structured interview form“Primary School Mathematics Education Teaching Process and Teacher Approaches”developed by the researcher. In the light of the results obtained in the study, it was determined that the primary school mathematics education process does not have the principles of Equity, Teaching, Learning and Evaluation, and that the Technology principle is mostly involved in the teaching process. It was found that classroom teachers did not implement differentiated instruction within the framework of the Equity principle and took a more passive role in their professional development. Within the framework of the Teaching and Learning Principle, it was determined that they did not have extraordinary practices and their teaching environments were far from being argumentation and participation based. Within the scope of the Evaluation Principle, it was concluded that they were not at the expected level in terms of using process-based assessment and alternative assessment and evaluation methods, did not include individualized assessment and evaluation processes for disadvantaged students, and did not use self- and peer assessment and rubrics.