Müzik dersi kapsamında geliştirilen artırılmış gerçeklik uygulamalarının lise öğrencilerinin akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of augmented reality applications developed within the scope of music lessons on the academic achievement of high school students
  1. Tez No: 932923
  2. Yazar: MERVE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL APAYDINLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı; Artırılmış Gerçeklik (AG) teknolojisi kullanılarak yapılan müzik dersinin lise öğrencilerinin akademik başarılarına etkisini incelemektir. Ayrıca araştırmanın diğer amacı, bu teknoloji ile yapılan müzik dersi hakkında öğrenci görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Tez Merkezinde AG teknolojisi ile ilgili yapılmış tezler incelendiğinde, konuyla ilgili çalışmaların daha çok bilgisayar mühendisliği alanında ve fizik, kimya, biyoloji, matematik, coğrafya, yabancı dil gibi eğitimin bazı alanlarında yoğunlaştığı; müzik ya da müzik eğitimi uzmanlık alanını gerektiren konularda ise çok sınırlı sayıda çalışmanın olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda araştırma, alana yeni bir kaynak oluşturacağı ve konuyla ilgili daha sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı için önemlidir. Ayrıca bu çalışma, üretilen ders materyalinin (z-kitap) ve içeriğinde yer alan artırılmış gerçeklik uygulamalarının araştırmacı tarafından geliştirilmiş olması nedeniyle de önemli görülmektedir. Karma yöntem ile hazırlanmış olan araştırmada, açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Bu bağlamda, önce nicel veriler, daha sonra da nitel veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutu, nicel araştırma modellerinden yarı deneysel modele göre planlanmış; araştırmanın çalışma grubunda Ordu ili Altınordu ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve rastgele seçilen resmi bir ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 10. sınıf öğrencileri yer almıştır. Seçilen ortaöğretim kurumunda rastgele yöntemle belirlenmiş şubelerden ise deney ve kontrol grupları oluşturulmuş ve toplamda dört hafta süren (haftada iki saat) bir çalışma yapılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen sayısal veriler, görüşme ve gözlem gibi çoklu veri toplama yöntemleri kullanılarak, deneklerin yaşadıkları deneyimlerle ilişkilendirildiği için bu çalışmanın nitel boyutu durum çalışması modeline göre planlanmıştır. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan başarı testi, yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem formları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, parametrik testlerden bağımsız örneklem t-testi ve bağımlı örneklem t-testi; parametrik olmayan testlerden ise Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılarak SPSS-22 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, kontrol ve deney grubunun akademik başarıları arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca nitel ve nicel verilerin analizi birlikte değerlendirildiğinde, eğitimde artırılmış gerçeklik uygulama ve içeriklerinin kullanımının, öğrenmeyi kolaylaştırdığı, bilgilerin akılda kalıcılığını sağladığı, ilgi çekerek öğrenci motivasyonlarını artırdığı ve akademik başarıları üzerinde olumlu yönde bir etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the impact of music course conducted using Augmented Reality (AR) technology on the academic achievement of high school students. Additionally, the study seeks to explore students' perceptions of music course delivered through this technology. A review of theses related to AR technology in the Higher Education Council (YÖK) Thesis Center revealed that most studies on the subject were concentrated in the fields of computer engineering, as well as in various disciplines of education such as physics, chemistry, biology, mathematics, geography, and foreign languages. However, it was determined that there was limited number of studies focusing on music or topics requiring expertise in music education. Accordingly, this research is significant as it aims to contribute a new resource to the field and provide a foundation for future studies on the subject. Furthermore, this study is considered significant due to the fact that both the course material (e-book) and the augmented reality applications included within its content were developed by the researcher. The research was conducted using a mixed-methods approach, specifically employing an explanatory sequential design. In this context, quantitative data were analyzed first, followed by qualitative data. The quantitative dimension of the study was planned according to a quasi-experimental model, one of the quantitative research designs; the study group consisted of 10th-grade students enrolled in an officially recognized secondary education institution, randomly selected within the Altınordu district of Ordu province. Experimental and control groups were formed from randomly selected classes within the chosen institution, and the intervention was conducted over a four-week period, with sessions lasting two hours per week. The qualitative dimension of the study, on the other hand, was planned according to the case study model, as the numerical data obtained from the application were contextualized through the use of multiple data collection methods such as interviews and observations. These methods allowed for the integration of participants' experiences into the analysis. As data collection instruments, a researcher-developed achievement test, semi-structured interview forms, and observation forms were utilized. The quantitative data of the study were analyzed using SPSS-22 statistical software. Parametric tests, including the independent samples t-test and paired samples t-test, as well as the non-parametric Wilcoxon Signed Ranks test, were employed for analysis. The qualitative data were analyzed using the content analysis method. The results of the study revealed a significant difference in academic achievement between the control and experimental groups. Moreover, when the analyses of both qualitative and quantitative data were considered together, it was determined that the use of augmented reality applications and content in education facilitates learning, enhances the retention of information, captures students' interest, boosts their motivation, and has a positive impact on their academic achievement.