Port katater takılmasından kemoterapi uygulamaya kadar geçen sürenin, portla ilgili komplikasyonlarla ilişkisi
The relationship between the duration from the placement of the port catheter to the initiation of chemotherapy and port-related complications
  1. Tez No: 932928
  2. Yazar: TARIK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Port kateter uygulaması, özellikle intravenöz (İ.V.) kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında sıklıkla tercih edilen bir santral venöz yol girişimidir. Bu kateterin, diğer damar yolu girişimlerine kıyasla birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle, port kateterin hastalar için kolayca uygulanabilir olması, tedavi sürecinde önemli bir kolaylık sağlar. Ayrıca, uzun süreli kullanım imkânı tanıyan ve geniş bir venöz yol sağlayan bu sistem, hastaların tedavi sürecinde konforlu bir seçenek sunar. Kozmetik açıdan da önemli bir avantaj sağlayarak, dışarıdan görünmemesi sayesinde hastaların estetik kaygılarını en aza indirir. Port kateterin bir diğer önemli özelliği ise, günlük yaşam aktiviteleri (egzersiz, banyo vb.) üzerinde herhangi bir engel teşkil etmemesidir. Bu nedenlerle, kanser tanısı konan hastalara tedavi sürecine hızlı ve güvenli bir şekilde başlanabilmesi amacıyla port kateter yerleştirilmesi yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Bazı kaynaklarda, port kateterin yerleştirilmesinin ardından tedaviye derhal başlanabileceği belirtilirken, diğer görüşlerde port kateter uygulamasının invaziv cerrahi bir işlem olduğu ve kateterin yerleştirilmesinin ardından damar duvarı (endotel) hasarının oluşabileceği ifade edilmektedir. Bu nedenle, hemen kullanımının port kateterle ilişkili komplikasyonları artırabileceği ve en az yedi gün (1 hafta) süreyle kateterin kullanılmaması gerektiği savunulmaktadır. Çalışmamızın amacı, port kateter yerleştirilen kanser hastalarında, kateterle ilişkili komplikasyonları erken (ilk 7 gün) ve geç (7 günden sonra) komplikasyonlar olarak sınıflandırarak incelemek ve bazı kemoterapi rejimlerinin bu komplikasyonların görülme sıklığı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Ayrıca, bu çalışmada erken ya da geç komplikasyonlar arasında herhangi bir fark olup olmadığına bakılmaksızın, port kateterle ilişkili komplikasyonların kemoterapi uygulamaları ile bağlantısını araştırmayı hedefledik. Bu bulgular ışığında, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarına yönelik güvenli ve etkin bir santral venöz yol sağlamak amacıyla, port kateterin ne kadar süre sonra kullanılmasının kateterle ilişkili komplikasyon riskini minimize etmek açısından daha uygun olacağına dair, tıbbi onkoloji hekimlerine ve tıp camiasına katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmaya Karabük Üniversitesi'ne bağlı Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2016-2022 yılları arasında Tıbbi Onkoloji polikliniğine ayaktan başvuran ve takibe alınan, kemoterapi tedavisini port katateri ile almakta olan 175 kanser hastası dahil edildi. Çalışmanın analizinde; yaş,cinsiyet,port katater tarafı,meme kanseri olmak,GİS kanseri olmak,metastazı olmak,diyabet hastası olmak,aterosklerozu bulunmak, esansiyel hipertansiyonu olmak,başka bir ek hastalığı bulunmak,antiagregan/antikoagülan kullanımı olmak,aktif sigara içiciliği,5-fluorourasil ile tedavi almak,taksan grubu ile tedavi almak,anti VEGF ile tedavi almak,anti EGFR ile tedavi almak,daha önce kemoterapi almış olmak,kemoterapiye başlama günü gibi parametreler kullanıldı. Yine çalışmamızda port katater ilişkili komplikasyonlara ise ekstravazasyon,port yeri enfeksiyonu,port revizyon gereksinimi,sepsis,port katater trombozu gibi kriterler dahil edildi. Analizler IBM SPSS versiyon 22.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) ile multivariate logistic vi regresyon yöntemi kullanılarak yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p7. günden sonraki günlerin incelenmesi olmak üzere iki bağımsız grup ve bununla birlikte 14 değişken kriter baz alındı. Tüm hastaların 24 'ünde yani yaklaşık %13,7'sinde port katater ilişkili komplikasyon varlığı mevcuttu. Yine çalışmaya dahil edilen tüm hastalarımızın 77 si (yani %44'ü) port katater takılmasından sonraki 1. ve 7.günler arasındaki değerlendirmeye alınmış olup 98'i ise (yani %56'sı) port katater takılmasından sonraki 8.gün ve daha sonraki günler için değerlendirmeye alındı. Yapılan analizimizde portla ilişkili komplikasyon görülen 24 hastadan 20 sinde (yani %83'ünde) aktif sigara içiciliği mevcut idi. Ayrıca anti VEGF tedavi almakta olan 53 hastadan 15'inde port katater ilişkili komplikasyon tespit edilmiş olup komplikasyon görülen grup içindeki oranı %62,5'tur. Multivariate logistic regresyon analizinde, sigara içmek (HR, 3.2; 95%CI: 1.003-10.340, P= 0.049), Anti VEGF tedavi kullanımı (HR, 4.92; 95%CI: 1.925-12.616, P=0.01) port ilişkili komplikasyonlar açısından bağımsız risk faktörü olarak saptanmıştır. Sonuç: Port kateter uygulamasını takiben kemoterapiye başlama zamanının port ile ilişkili komplikasyonlar üzerindeki etkisini değerlendirdiğimiz çalışmamızda, tedaviye erken ya da geç başlamanın komplikasyon oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, aktif sigara kullanımı ve anti-VEGF tedavisi almak, port ile ilişkili komplikasyon riskini portu kullanmaya başlama zamanından bağımsız olarak artıran risk faktörleri olarak saptanmıştır. Tek merkezli, 175 hastayı kapsayan ve ulusal ölçekte yürütülen bu çalışmamız, Tıbbi Onkoloji alanındaki hekimlere ve tıp camiasına önemli bir mesaj sunmaktadır. Port kateter uygulamasından sonra kemoterapiye erken başlamanın komplikasyonlara vii neden olabileceği endişesi taşıyan hekimler için, kanser hastalarının tedavisini geciktirmemek adına bilimsel ve istatistiksel bir referans oluşturacak niteliktedir. Anahtar Sözcükler : Kanser, Kemoterapi, Port Katater, Port Katater Komplikasyonları, Portu Kullanmaya Başlama Zamanı
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The port catheter application is a commonly preferred central venous access procedure, particularly in cancer patients undergoing intravenous (IV) chemotherapy. This catheter offers several advantages over other venous access methods. First, the ease of application of the port catheter provides significant convenience for patients during their treatment process. Additionally, it offers the benefit of long-term use and provides a broad venous access route, ensuring patient comfort throughout the treatment. From a cosmetic perspective, it also provides an important advantage by being hidden under the skin, thus minimizing aesthetic concerns. Another key feature of the port catheter is that it does not interfere with daily activities (such as exercise, bathing, etc.). For these reasons, port catheter placement has become a widespread practice in cancer patients to initiate treatment quickly and safely. ix In some sources, it is stated that treatment can be initiated immediately after the placement of a port catheter. However, other opinions suggest that port catheter placement is an invasive surgical procedure that may cause damage to the vessel wall (endothelium). Therefore, immediate use might increase catheter-related complications, and it is recommended to avoid using the catheter for at least seven days (1 week) post-placement. The aim of our study is to classify catheter-related complications in cancer patients with port catheters as early (within the first 7 days) and late (after 7 days) complications and to evaluate the impact of specific chemotherapy regimens on the frequency of these complications. Furthermore, this study seeks to investigate the association between chemotherapy applications and catheter-related complications, irrespective of whether they occur early or late. Based on these findings, we aim to provide insights to medical oncology specialists and the broader medical community regarding the optimal timing for port catheter use after placement to minimize the risk of catheter-related complications, thereby ensuring a safe and effective central venous access route for cancer patients undergoing chemotherapy. Materials and Methods: This study included 175 cancer patients who were admitted to and followed up in the Medical Oncology outpatient clinic of Karabük Training and Research Hospital, affiliated with Karabük University, between 2016 and 2022. All patients received chemotherapy treatment via port catheters. The parameters analyzed in the study included age, gender, port catheter side, having breast cancer, having gastrointestinal cancer, presence of metastasis, being diabetic, having atherosclerosis, having essential hypertension, having other comorbidities, use of antiplatelet/anticoagulant drugs, active smoking, receiving treatment with 5-fluorouracil, taxane-based therapies, anti-VEGF agents, anti-EGFR agents, prior chemotherapy history, and the day of chemotherapy initiation. The study also evaluated port catheter-related complications, such as extravasation, port site infection, the need for port revision, sepsis, and port catheter thrombosis. Analyses were conducted using multivariate logistic regression with IBM SPSS version 22.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA). A p-value of 7 after insertion. A total of 14 variable criteria were evaluated. Port catheter-related complications were observed in 24 patients, accounting for approximately 13.7% of the cohort. Of all included patients, 77 (44%) were evaluated within the first 1 to 7 days after port catheter insertion, while 98 (56%) were evaluated on or after day 8. Among the 24 patients with port catheter-related complications, 20 (83%) were active smokers. Furthermore, of the 53 patients receiving anti-VEGF therapy, 15 (28.3%) developed port catheter-related complications, comprising 62.5% of the complication group. In the multivariate logistic regression analysis, smoking (HR, 3.2; 95% CI: 1.003-10.340, P = 0.049) and the use of anti-VEGF therapy (HR, 4.92; 95% CI: 1.925-12.616, P = 0.01) were identified as independent risk factors for port-related complications. Conclusion: In our study evaluating the effect of the timing of chemotherapy initiation following port catheter placement on port-related complications, it was observed that early or delayed initiation of treatment did not result in a statistically significant difference in complication rates. Furthermore, active smoking and the use of anti-VEGF therapy were identified as risk factors that independently increase the risk of port-related complications, regardless of the time of port initiation. This single-center study, involving 175 patients and conducted at a national scale, provides an important message to oncologists and the medical community. It serves as a scientific and statistical reference for clinicians concerned about the potential risk of complications associated with early chemotherapy initiation after port catheter placement, emphasizing that treatment delays for cancer patients may not be justified based on these concerns. Key Word : Cancer, Chemotherapy, Port Catheter, Port Catheter Complications, Time of Port İnitiation