25. mertebeden kartezyen grup düzleminde altyapılar üzerine
On substructures in cartesian group plane of order 25
  1. Tez No: 932953
  2. Yazar: EMİN MENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, cebirsel yapısı 25. mertebeden en küçük kartezyen grup olan, yani noktaları ve doğruları bu cebirsel yapı ile koordinatlanan 25. mertebeden projektif düzlem incelenmiştir. Bu düzlemde herhangi bir tamdörtgenin tamamlanmışı olan 2. mertebeden Fano düzlemleri ve 5. mertebeden Bear altdüzlemi örnekleri sunulmuştur. Seçilen tamdörtgenin tamamlanmışlarının 3. mertebeden bir altdüzlem oluşturmadığı gösterilmiştir. Son olarak bu düzlemde bazı 3-net örnekleri verilmişitir.
Özet (Çeviri)
In this study, the projective plane of order 25, which has the algebraic structure of the smallest Cartesian group of order 25 meaning its points and lines are coordinated by this algebraic structure is examined. Examples of Fano planes, which are the completions of any quadrangle in this plane, and a fifth-order Baer subplane are presented. It is shown that the completions of the chosen quadrangle do not form a third-order subplane. Finally, some examples of 3-nets in this plane are provided.