Lıterature revıew on buıldıng maıntenance management
Bina bakım yönetimi ile ilgili literarür taraması
- Tez No: 932979
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAVSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Binaların uzun vadeli işlevselliğini ve verimliliğini garanti etmek için bu tez, bina bakım yönetiminin temel unsurlarını inceleyerek sağlam stratejilerin önemini vurgulamaktadır. Genel Bina Bakımı, Çerçeve İşi ve Tesis Bakımı, Bakım Maliyeti Türleri, Bina Bilgi Modellemesi (BIM) ve Bakım Verilerinin Analizi, araştırmanın bina bakımını ayırdığı beş ana kategoridir. Her kategori, alandaki en iyi uygulamaları, zorlukları ve ortaya çıkan eğilimleri belirlemek için ayrıntılı olarak incelenir. İlk kategori, bir binanın sistemlerini, yardımcı programlarını ve tesislerini korumak için kullanılan genel prosedürlere ve yaklaşımlara odaklanır. İkinci kategori, yapısal bütünlüğe ve tesis operasyonlarına vurgu yaparak çerçeve işi ve tesis bakımının özel ihtiyaçlarını ele alır. Üçüncü kategori bakım maliyetlerini sınıflandırır ve bina bakımının hem doğrudan hem de dolaylı mali etkilerini analiz eder. Dördüncü kategori, bakım yönetiminde Bina Bilgi Modellemesi'nin (BIM) kullanımını inceleyerek teknoloji ve dijital araçların öngörücü bakımı nasıl iyileştirdiğini, kaynakları nasıl optimize ettiğini ve karar almayı nasıl iyileştirdiğini vurguluyor. Tez, bakım verileri analizine ve veriye dayalı içgörülerin daha iyi bakım planları geliştirmeye ve operasyonel verimliliği artırmaya nasıl yardımcı olabileceğine bakarak sona ermektedir. Bu araştırma, çeşitli bileşenlerini kategorize etmek ve analiz etmek için kapsamlı bir çerçeve sunarak bina bakım yönetiminin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Tez, geleneksel yöntemleri BIM ve veri analitiği gibi çağdaş teknolojilerle birleştirerek onarımların maliyetleri düşürmek, performansı artırmak ve bina ömrünü artırmak için nasıl optimize edilebileceğine dair önemli bilgiler sunuyor.
Özet (Çeviri)
In order to guarantee the long-term functionality and efficiency of buildings, this thesis examines the fundamental elements of building maintenance management, highlighting the importance of sound strategies. General Building Maintenance, Frame Work and Facility Maintenance, Types of Maintenance Costs, Building Information Modeling (BIM), and Analysis of Maintenance Data are the five main categories into which the research divides building maintenance. Each category is examined in detail to identify best practices, challenges, and emerging trends in the field. The first category focuses on the general procedures and approaches used to maintain the systems, utilities, and facilities of a building. The second category addresses the specific needs of frame work and facility maintenance, emphasizing structural integrity and facility operations. The third category classifies maintenance costs and analyzes the financial effects of building maintenance, both directly and indirectly. The fourth category examines the use of Building Information Modeling (BIM) in maintenance management, emphasizing how technology and digital tools enhance predictive maintenance, optimize resources, and improve decision-making. The thesis concludes by looking at maintenance data analysis and how data-driven insights can help develop better maintenance plans and boost operational effectiveness. This research contributes to the understanding of building maintenance management by offering a comprehensive framework for categorizing and analyzing its various components. The thesis offers important insights into how repairs can be optimized to lower costs, boost performance, and increase building lifespan by fusing conventional methods with contemporary technologies like BIM and data analytics.