Kromit zenginleştirme tesis verilerinin benzetim çalışmalarında kullanılmasının araştırılması
Investigating the use of chromite beneficiation plant data in simulation studies
  1. Tez No: 932978
  2. Yazar: BETÜL GÜVENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İPEK, DOÇ. DR. YAKUP UMUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kromit, modern endüstriyel uygulamalarda vazgeçilmez bir mineraldir. Paslanmaz çelik üretiminden metal kaplamaya, ahşap korumadan katalizör üretimine kadar birçok alanda kritik bir rol oynamaktadır. Yüksek dayanıklılık, korozyon direnci ve kimyasal kararlılık gibi özellikleri nedeniyle kromit, sanayinin birçok alanında temel bir bileşen olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, kromit madenciliği ve işlenmesi, dünya ekonomisi ve endüstrisi için büyük öneme sahiptir. Cevher zenginleştirme tesislerinin verimliliğini ve performansını artırmak için düzenli ölçümler yapılmalı ve bu ölçümler sürekli olarak analiz edilmelidir. Performans göstergeleri, tesisin zayıf noktalarını ve iyileştirme fırsatlarını belirlemek için kullanılabilir. Bu analizler, proses optimizasyonu, enerji verimliliği, maliyet azaltma ve çevresel etkilerin yönetimi gibi alanlarda stratejik kararların alınmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, cevher zenginleştirme tesislerinde ileri teknoloji ve otomasyon sistemlerinin kullanımı, eğitimli personelin istihdamı ve sürekli iyileştirme yaklaşımlarının benimsenmesi önemlidir. Bu adımlar, tesislerin rekabet gücünü artıracak ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermelerini sağlayacaktır. MODSIM'ın cevher zenginleştirme çalışmalarında kullanımı, proseslerin detaylı bir şekilde analiz edilmesini ve optimize edilmesini sağlamaktadır. Bu, işletme verimliliğini, maliyet etkinliğini ve çevresel sürdürülebilirliği artırmaktadır. Ayrıca, operatörlerin ve mühendislerin eğitimini ve gelişimini desteklemekte, riskleri minimize etmekle ve stratejik karar verme süreçlerini güçlendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, kromit zenginleştirme tesisinde kullanılan JIG ünitesinde farklı ayırma yoğunlukları çalışması gerçekleştirilmesi sonucu JIG'in çalışma verimliliği değerlendirilmiştir. Bununla birlikte tesis verileri kullanılarak MODSIM'de JIG çalışmalarında kullanılan farklı ayırma yoğunlukları üzerinde benzetim çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında JIG üzerinde değiştirilen parametrelerin ayırmaya çok fazla bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Ancak MODSIM'de parametre değişikliğinin JIG benzetimine etki ettiği bu çalışmayla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Chromite is an indispensable mineral in modern industrial applications. It plays a critical role in many areas, from stainless steel production to metal coating, from wood protection to catalyst production. Due to its properties such as high durability, corrosion resistance and chemical stability, chromite is considered an essential component in many areas of industry. Therefore, chromite mining and processing is of great importance to the world economy and industry. To increase the efficiency and performance of ore beneficiation facilities, regular measurements should be made, and these measurements should be constantly analyzed. Performance indicators can be used to identify facility weak points and improvement opportunities. These analyzes help make strategic decisions in areas such as process optimization, energy efficiency, cost reduction and environmental impact management. Therefore, it is important to use advanced technology and automation systems, employ trained personnel and adopt continuous improvement approaches in ore enrichment facilities. These steps will increase the competitiveness of the facilities and enable them to operate sustainably. The use of MODSIM in ore beneficiation studies enables processes to be analyzed and optimized in detail. This increases operating efficiency, cost effectiveness and environmental sustainability. It also supports the training and development of operators and engineers, minimizing risks and strengthening strategic decision-making processes. The purpose of this study is to evaluate the operating efficiency of JIG by performing different separation intensities in the JIG unit used in the chromite enrichment facility. In addition, simulation studies were carried out on different separation densities used in JIG studies in MODSIM using facility data. In the light of the data obtained, it was determined that the parameters changed on the JIG did not have much effect on the separation. However, this study has shown that parameter changes in MODSIM affect the JIG simulation.