Investigation of mechanical and corrosion properties of Ni-B/ZrC nanocomposite coatings produced by electrodeposition method
Elektrokaplama yöntemiyle üretilen Ni-B/ZrC nanokompozit kaplamaların mekanik ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 933028
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Elektrokaplama yöntemi, çeşitli uygulamalar için uygun gelişmiş özellikler sağlayarak metalik veya iletken metalik olmayan malzemeleri kaplamak için kullanılabilir. Bakır veya çelik gibi düşük maliyetli ve düşük iletkenliğe sahip metaller, belirli performans gereksinimlerini karşılamak için genellikle nikel ve bor gibi daha sert, daha korozyon ve aşınmaya dayanıklı malzemelerle kaplanır. Bu çalışma, bakır alt tabakalara uygulanan Ni-B/ZrC nanokompozit kaplamalara odaklanarak, elektrokaplama banyosundaki Zirkonyum karbür (ZrC) ve Trimetilamin boran kompleksi (TMAB) içeriğinin ortaya çıkan kaplamanın yüzey özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Elektrokaplama numuneleri, mekanik karakterizasyon, yüzey morfolojisi ve korozyon performansı açısından değerlendirildi. 1020,4 HV'de ölçülen en yüksek mikro sertlik değeri, 6 g/L TMAB ve 4 g/L ZrC banyo konsantrasyonlarıyla elde edildi. Morfolojik analiz, TMAB konsantrasyonu arttıkça kaplama yüzeyindeki ZrC içeriğinde bir azalma olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, 4 g/L ZrC konsantrasyonuna sahip kompozit kaplama, Ni-B alaşımına kıyasla korozyon akımını %70 oranında azaltarak en iyi korozyon direncini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The electrodeposition method can be used to coat metallic or conductive non-metallic materials, providing enhanced properties suitable for various applications. Low-cost and low-conductivity metals such as copper or steel are often coated with harder, more corrosion- and wear-resistant materials like nickel and boron to meet specific performance requirements. This study focuses on Ni-B/ZrC nanocomposite coatings applied on copper substrates, examining the effects of Zirconium carbide (ZrC) and Trimethylamine borane complex (TMAB) content in the electroplating bath on the resulting coating's surface properties. The electrodeposited samples were evaluated in terms of mechanical characterization, surface morphology, and corrosion performance. The highest microhardness value, measured at 1020.4 HV, was received with bath concentrations of 6 g/L TMAB and 4 g/L ZrC. Morphological analysis revealed a decrease in ZrC content on the coating surface as TMAB concentration increased. Additionally, the composite coating with a ZrC concentration of 4 g/L exhibited the best corrosion resistance, reducing the corrosion current by 70% compared to the Ni-B alloy.