Consumer preferences survey in Kahramanmaraş region for bulgur and bulgur products
Kahramanmaraş bölgesı̇nde bulgur ve bulgur ürünlerı̇ne yönelı̇k tüketı̇cı̇ tercı̇hlerı̇nin araştırılması
- Tez No: 933030
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bulgur ve bulgur ürünleri, ürünü etkileyebilecek farklı geçirgenlik ve fiziksel özellikler sergileyen bez veya polimerden oluşan torbalarda satılabilir ve depolanabilir. Ürünler, müşteri gereksinimlerine uygun olarak tek tek ambalajlanmadan dökme olarak, doğrudan çuvallarda satılabilir. Çalışmanın amacı, Kahramanmaraş bölgesindeki tüketicilerin bulgur ve ürünleri için tercih ettikleri depolama-ambalajlama sistemlerini değerlendirmektir. Bölgede tüketicilerin bir kısmı marketten satın almak yerine kendi bulgurlarını evlerinde üretmektedir. Bu doğrultuda, bulgur ve türevlerinin evde üretimi, doğrudan çuvaldan alımı, toplu alımı ve önceden paketlenmiş olanların alımı ile ilgili tüketici tercihlerini tespit etmek için bir araştırma yapılmıştır. Bu faktörler, bulgur tüketim alışkanlıklarının ortaya konması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde bulgur, ince bulgur, firik ve çok ince bulgur tercihi ile bunların sağlık açısından önemi, paketleme sistemleri ve depolanması konularında farkındalık yaratılmıştır. Bu anket Kahramanmaraş ilinin kentsel alanında yaşayan hanelerle yüz yüze görüşmek amacıyla 350 haneye uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel incelemesi, tüketicilerin söz konusu ürünlerin besin değeri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını ayrıca, bulgur ve bulgur ürünleri için kullanılan ambalaj malzemelerinin raf ömrü de dahil olmak üzere ürün özellikleri üzerindeki etkisinin tüketiciler tarafından anlaşılmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bulgur and bulgur products may be sold and stored in bags composed of cloth or polymer, which exhibit disparate permeability and physical characteristics that could potentially impact the product. The products can be sold in bulk without individual packaging, directly from sacks or specific bulk storage, in accordance with customer requirements. Aim of the study was to evaluate preferred storage-packaging systems for bulgur and bulgur products by consumers in Kahramanmaraş region. In the region, some of the consumers produce their own bulgur at their home, instead of buying them from market. Accordingly, an investigation of bulgur and its derivatives has been undertaken to ascertain consumer preferences with regard to home production, direct purchases from sacks, bulk purchases, and purchase of those already packed. These factors are important for the purpose of revealing bulgur consumption habits. The recommendations that can be drawn from the results obtained in this study are expected to contribute to the consumption and marketing of the bulgur. This survey was applied to 350 households in order to interview face-to-face with households living in the urban area of Kahramanmaraş province. Statistical analysis of the data showed that consumers do not have sufficient knowledge about the nutritional value of these products and that the impact of packaging materials used for bulgur and bulgur products on product characteristics, including shelf life, is not widely understood by consumers.