Balıkesir bölgesindeki etlik piliç kümeslerinde ısı gereksiniminin hesaplanması ve geliştirme olanakları
Calculation of heat requirements and improvement opportunities in broiler houses in balikesir region
  1. Tez No: 933041
  2. Yazar: BÜLENT GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL AKYÜZ, DOÇ. DR. ALİ ÇAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir bölgesinde yer alan etlik piliç kümeslerinde kullanılan ısıtma sistemlerini incelenmiş ve mevcut bir kümeste ısı gereksinimine dayalı olarak ısıtma sisteminin etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırma, 35000 kapasiteli bir ticari etlik piliç kümesinde gerçekleştirilmiş olup, kümesin betonarme yapı özellikleri, ısıtma sistemi ve evaporatif soğutma gibi temel bileşenleri dikkate alınarak, beş farklı üretim dönemi için ısı gereksinimi hesaplanmıştır. Ayrıca dönemsel olarak ölçülen veriler analiz edilerek, havalandırma kapasitesi ve kümesteki termal çevre ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Isı dengesi hesaplamalarında, kümes yapı elemanlarından en fazla ısı iletiminin, çatı ve dış duvarlardan olduğu, dolayısıyla enerji kayıplarının büyük oranda bu elemanlar üzerinden gerçekleştiği belirlenmiştir. Mevsimsel analizler, hayvanların büyümesine bağlı olarak metabolik ısı üretiminin arttığını ve üretim süreci ilerledikçe ısıtma ihtiyacının azaldığını göstermiştir. Bununla birlikte, dönemsel sıcaklık değişimleri, ısıtma sistemlerinin performansında önemli farklılıklara yol açmıştır. Özellikle kış aylarında ısıtma ihtiyacının belirgin şekilde arttığı, bu dönemde kümes içinde istenen sıcaklık aralığının korunabilmesi için ek enerji girdisine gereksinim duyulduğu tespit edilmiştir. Havalandırma yoluyla gerçekleşen duyulur ve gizli ısı aktarımları da değerlendirilmiştir. Kış aylarında düşük dış sıcaklıklar nedeniyle ısı kayıpları artarken, yaz aylarında metabolik ısının yükselmesi ve dış ortam sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle iç ortam sıcaklığının kontrol altına alınması güçleşmiştir. Özellikle soğuk hava koşullarında homojen sıcaklık dağılımının sağlanması için ısıtma sistemlerinin etkinliğinin artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the heating systems used in broiler houses in the Balıkesir region were examined, and the effectiveness of the heating system was evaluated based on the heat requirement in an existing house. The research was carried out in a commercial broiler house with a capacity of 35000, and the heat requirement was calculated for five different production periods by considering the reinforced concrete structure features of the house, the heating system, and the basic components such as evaporative cooling. In addition, the data measured periodically were analyzed, and evaluations were made regarding the ventilation capacity and the thermal environment in the house. In the heat balance calculations, it was determined that the highest heat transfer from the house's structural elements was from the roof and external walls; therefore, the energy losses were largely realized through these elements. Seasonal analyses showed that metabolic heat production increased depending on the growth of the animals, and the heating requirement decreased as the production process progressed. However, periodic temperature changes caused significant differences in the performance of the heating systems. It was determined that the heating requirement increased significantly, especially in the winter months, and that additional energy input was required to maintain the desired temperature range in the house during this period. Sensible and latent heat transfers through ventilation were also evaluated. While heat losses increase due to low outdoor temperatures in the winter months, it has become difficult to control indoor temperatures in the summer months due to increased metabolic heat and high outdoor temperatures. It was concluded that the efficiency of heating systems should be increased to ensure homogeneous temperature distribution, especially in cold weather conditions.