Eğitimde dijitalleşmenin öğrenme performansına etkisi – meslek liseleri ve proje okulları karşılaştırması
The effect of digitalization in education on learning performance – comparison of vocational high schools and project schools
  1. Tez No: 933044
  2. Yazar: ABDULLAH SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yirminci yüzyıldan itibaren gelişen dijitalleşme süreci yenilenen ve çeşitlenen teknolojilerle birlikte hayatın her alanına olduğu gibi eğitim öğretim alanına da girmiştir. Özellikle pandemi döneminde hız kazanan dijitalleşme süreci eğitim öğretimde herhangi bir aksamanın yaşanmaması ve her eğitim modeline uygun dijital öğrenme ortamlarının sunulması için bütün yönleriyle ele alınıp değerlendirilmelidir. Bu çalışmada; eğitimde dijitalleşmenin etkin ve nitelikli öğrenme süreçlerini geliştirmek amacıyla Ankara ilinde 2 adet meslek lisesi ve 2 adet proje okulunda dijitalleşme sürecini pandemi öncesi, pandemi süreci ve pandemi sonrası olmak üzere üç periyotta incelenmiştir. Öğrenme performansının tespiti için ise; öğrencilerin pandemi öncesi ve pandemi dönemi ağırlıklı başarı ortalamaları değerlendirilmiştir. Meslek lisesi ve proje okullarında dijitalleşme sürecinin tespiti için eğitimcilerle yapılan öngörüşmeler sonucunda öğrenci ve öğretmen anketleri hazırlanmış ve yüzyüze görüşme ile anketler cevaplandırılmıştır. Anket sorularında aynı zamanda pandemi döneminde öne çıkan dijital eğitimin olumlu ve olumsuz yönlerini araştırarak, dijitalleşmenin gelişimine ve eğitimde yaygın kullanımına yönelik çözüm önerileri geliştirmek ayrıca öğretmen ve öğrenci davranışlarına göre dijitalleşmenin etkisini belirlemek de amaçlanmıştır. Bu çalışmadan elde veriler doğrultusunda Ankara ilinde faaliyet gösteren meslek liseleri ve proje okullarının dijitalleşmenin öğrenme performansına etkisinin farklı olduğu ortaya konmuştur. Sadece okul türlerinde değil aynı zamanda cinsiyet ve branş özelinde de dijital eğitimin öğrenme performansı etkileyen farklı unsurlar olduğu tespit edilmiştir. Buna göre; uzaktan eğitime geçiş sürecinde eğitim türüne uygun öğrenme ortamları oluşturulması gerektiği tespit edilmiştir. Eğitimde dijitalleşmenin ancak sanal sınıf ortamı ile eğitim türü için ilgili hedef kitlenin (öğretmen, öğrenci) sosyo-ekonomik durumları, öğrenme ortamları ve verilen eğitim için uygun materyal tercihleri tespit edilerek geliştirilebileceğinin mümkün olduğu düşünülmektedir. Çalışmada yer alan 5'li likert ölçekli özgün 15 soruluk bir özel ölçek oluşturulmuş ve meslek liseleri ile proje okulları öğretmenlerine uygulanmıştır. Ölçeğin geçerliği ve güvenirliği için sorular Cronbach (İç Tutarlılık) ve Açımlayıcı Faktör Analizine (AFA) tabi tutulmuştur. Ölçeğin toplam iç tutarlılık katsayısı crα=.82 bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda meslek liseleri ve proje okullarında dijital eğitimin olumlu, olumsuz ve geliştirilebilir yönlerinin tespiti ile eğitimde dijitalleşmenin sürdürülebilirliğine katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The digitalization process, which has been advancing with renewed and diversified technologies since the 20th century, has permeated every aspect of life, including education and teaching. The rapid acceleration of digitalization during the pandemic highlighted the necessity of addressing and evaluating all aspects of digital learning environments to prevent disruptions in education and adapt to various teaching models. This study examines the digitalization process in two vocational high schools and two project schools in Ankara, divided into three periods: pre-pandemic, during the pandemic, and post-pandemic. To assess learning performance, students' grade point averages from before and during the pandemic were analyzed. Surveys and interviews were conducted with educators to determine the extent of digitalization in vocational high schools and project schools. Based on these preliminary interviews, questionnaires for students and teachers were prepared and completed through face-to-face sessions. The survey questions aimed to explore both the positive and negative aspects of digital education that emerged prominently during the pandemic. The study also sought to propose solutions for enhancing digitalization and its widespread application in education while examining its impact on teacher and student behaviors. The findings reveal that the impact of digitalization on learning performance varies significantly between vocational high schools and project schools in Ankara. Moreover, it was identified that digital education influences learning performance differently based on not only school types but also gender and subject specialization. The research underscores the necessity of creating learning environments tailored to the type of education during the transition to distance learning. It emphasizes that the development of digitalization in education requires a structured approach involving virtual classrooms, socio-economic conditions of the target audience (teachers and students), appropriate learning environments, and suitable educational materials. A unique 15-question special scale with a 5-point likert scale included in the study was created and applied to teachers of vocational high schools and project schools. For the validity and reliability of the scale, the questions were subjected to Cronbach's Internal Consistency (Internal Consistency) and Exploratory Factor Analysis (EFA). The total internal consistency coefficient of the scale is cra=.82 has been found. The study highlights the strengths, weaknesses, and areas for improvement in digital education within vocational high schools and project schools. The findings contribute to ensuring the sustainability of digitalization in education and underscore its potential to enhance effective and quality learning processes.