Süperfisyal Femoral Arter kronik total oklüzyonlarının girişimsel tedavisinde, kollateral basınç indeksi ve kollateral 'frame sayısı' indeksindeki değişimin, periprosedürel, hastane içi ve uzun dönem klinik sonlanımları öngörmedeki rolü
The role of change in collateral pressure index and collateral frame number index in prediction of periprocedure, in-hospital and long-term clinical outcomes in interventional treatment of chronic total occlusions of the Superfical Femoral Artery
  1. Tez No: 933052
  2. Yazar: SELİN BÜŞRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF EMRE GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Periferik arter hastalığı (PAH), insidansı her geçen gün artan, mortalite ve morbiditesi yüksek, tutulum gösterdiği hastalarda artan uzuv kaybı riski ve kötü kardiyovasküler sonlanım ile karakterize bir klinik tablodur. Bu hastaların perkütan revaskülarizasyon sonrası takiplerinde karşılaşılan ek sık problem reoklüzyon oluşumudur. Bu çalışmanın amacı, PAH'ın sık formlarından biri olan SFA kronik total oklüzyonlarının girişimsel tedavisinde işlem öncesi ve sonrası kollateral arter basınç ölçümü ve 'frame sayısı' analizindeki değişimin, periprosedürel, hastane içi ve uzun dönem klinik sonlanımları öngörmedeki rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, hastanemiz kardiyoloji polikliniğine 2023 ve 2024 yıllarında PAH semptom ve bulguları ile başvuran hastalar değerlendirildi ve endikasyonlar dahilinde alt ekstremite periferik anjiografi yapıldı. Hastaların tümüne periferik anjiografi öncesi DUS yapılmış olup periferik anjiografi sırasında SFA kronik total oklüde izlenen ve girişimsel tedavi uygulanmasına karar verilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Perkütan Translüminal Anjioplasti (PTA) işlemi öncesinde, kronik total oklüzyonun proksimalinden (Pre-P1) ve oklüzyonun distaline uzanan profunda femoris kaynaklı kollateral arterden (Pre-P2), PTA işleminden sonra da SFA proksimalden (Post-P1), kollateral arterden (Post-P2) ve SFA distalinden (Post-P3) uygun mikrokateter kullanılarak basınç ölçümleri yapıldı. Ardından hastaların PTA işlemi öncesi ve sonrası alınan anjiografik görüntülerinden, kontrast maddenin SFA proksimal, kollateral arter ve SFA distal seviyeye ulaştığı andaki“frame sayısı”(Pre/post FC1, Pre/postFC2, Pre/post FC3) kaydedildi. Hastalar 6, 12 ve 18.ayda tekrar değerlendirildi. 'Kollateral Basınç İndeksi“ ve 'Kollateral Frame Sayısı İndeksi”değişim yüzdeleri formülize edildi. Değişkenlerin karşılaştırılmasında kategorik veriler için bağımsız gruplara ki-kare, sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluklarına bakılarak, normal dağılım gösteren bağımsız gruplarda independent samples t-test, normal dağılım göstermeyen bağımsız gruplarda iki taraflı Mann-Whitney U-testi kullanıldı. Bu parametrelerindeki değişimin oklüzyon olan ve olmayan grubu ayırıcı gücünü tespit etmek amacıyla Roc analizi uygulandı. Bu parametreler için en yüksek sensitivite ve spesifite değerlerine karşılık gelen uygun kestirim değerleri belirlendi. Bulgular: Çalışmamıza 25 hasta dahil edilip 10.0 ± 4.2 ay takip edildi. Reoklüzyon olan grupta 8 hasta, reoklüzyon olmayan grupta 17 hasta bulunmaktadır. 'Kollateral Basınç İndeksi“ değişim yüzdesi için %87.5 sensitivite ve %88.2 spesifisite ile kestirim değeri %25.69; 'Kollateral Frame Sayısı İndeksi”değişim yüzdesi için %87.5 sensitivite ve %76.5 spesifisite ile kestirim değeri %112.70 olarak bulunmuştur Sonuç: SFA kronik total oklüzyonlarının revaskülarizasyonu sonrası takiplerde reoklüzyon sık karşılaşılan bir sorundur. Basınç ölçüm ve frame sayısı analizi ile reoklüzyonun ön görülebileceği çalışmamızda gösterilmiş olup daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Peripheral arterial disease (PAD) is a clinical condition characterised by a rising incidence, high mortality and morbidity rates, an elevated risk of limb loss, and suboptimal cardiovascular outcomes in patients with PAD. Reocclusion formation is another common problem encountered in the follow-up of these patients after percutaneous revascularisation. The aim of this study was to investigate the role of pre and postprocedural collateral artery pressure measurement and change in 'frame count' analysis in predicting periprocedural, in-hospital and long-term clinical outcomes in the interventional treatment of SFA chronic total occlusions, a common form of PAH. Method: In the present study, patients who presented to the cardiology outpatient clinic of our hospital with symptoms and signs of PAH in 2023 and 2024 were evaluated, and lower extremity peripheral angiography was performed within the indications. All patients underwent DUS before peripheral angiography, and patients with chronic total occlusion of the SFA during peripheral angiography and who were decided to undergo interventional treatment were included in the study. Prior to undergoing Percutaneous Transluminal Angioplasty (PTA), pressure measurements were taken from the proximal (Pre-P1) and distal collateral artery originating from the profunda femoris (Pre-P2) of the chronic total occlusion, and from the proximal (Post-P1), collateral artery (Post-P2) and distal (Post-P3) SFA after PTA using appropriate microcatheters. Subsequently, the 'frame count' (Pre/post FC1, Pre/post FC2, Pre/post FC3) at the time when the contrast material reached the proximal SFA, collateral artery and SFA distal level was recorded from the angiographic images of the patients before and after the PTA procedure. Patients were re-evaluated at 6, 12 and 18-month intervals. The percentages of change in the 'Collateral Pressure Index' and 'Collateral Frame Count Index' were formulated. While comparing variables, a Chi-square test was conducted for independent groups with categorical data, an independent samples t-test was used for independent groups with a normal distribution, and the two-sided Mann-Whitney U-test was used for independent groups without a normal distribution. The ROC analysis was performed to determine the discriminative power of the change in these parameters between occlusion and non-occlusion groups. The appropriate cut-off values corresponding to the highest sensitivity and specificity values for these parameters were determined. Results: In this study, 25 patients were included and followed up for 10.0 ± 4.2 months. There were eight patients in the re-occlusion group and 17 patients in the non-re-occlusion group. The predictive value for the percentage change of the 'Collateral Pressure Index' was 25.69% with 87.5% sensitivity and 88.2% specificity, and the predictive value for the percentage change of the 'Collateral Frame Count Index' was 112.70% with 87.5% sensitivity and 76.5% specificity. Conclusion: Reocclusion is a prevalent issue in the follow-up of revascularisation of SFA chronic total occlusions. This study has demonstrated that re-occlusion can be predicted by pressure measurement and frame count analysis, but further comprehensive studies are necessary to validate these findings.