Rekabet hukukunda uzlaşma müessesesi
The institution of conciliation in competition law
- Tez No: 933051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'a 16.06.2020 tarihli ve 7246 sayılı Kanun değişikliğiyle kazandırılan“uzlaşma müessesesi”incelenmektedir. Bu doğrultuda öncelikle uzlaşma müessesesinin hukuki tanımı ve unsurları açıklanarak, rekabet hukuku alanındaki gerekliliği ve uygulanabilirliği ortaya konulmaktadır. Rekabet hukuku alanında uzlaşma müessesesinin işleyişi, Uzlaşma Yönetmeliği ve Rekabet Kurulu tarafından yayınlanan“uzlaşma kararları”çerçevesinde detaylı olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda uzlaşma müessesesinin etkinliğini artırabilmek amacıyla hukuki sorunlar tespit edilmiş ve çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the“”conciliation institution“ introduced to the Law No. 4054 on the Protection of Competition with the amendment of Law No. 7246 dated 16.06.2020 is examined. In this regard, first of all, the legal definition and elements of the conciliation institution are explained and its necessity and applicability in the field of competition law is revealed. The functioning of the conciliation institution in the field of competition law has been examined in detail within the framework of the Conciliation Regulation and the ”conciliation decisions" published by the Competition Board. As a result of the study, legal problems were identified and solution suggestions were developed in order to increase the effectiveness of the reconciliation institution.