Türk bestecilerinin senfonik eserlerinde kullanılan Türk müziği vurmalı çalgılarının teknik ve stilistik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of technical and stylistic characteristics of Turkish music percussion instruments used in symphonic works of Turkish composers
  1. Tez No: 933069
  2. Yazar: OĞUZHAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHDET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Türk bestecilerinin senfonik eserlerinde kullanılan Türk müziği vurmalı çalgılarının teknik ve stilistik özelliklerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz kullanılmış olup ayrıca tarihsel metot ve doküman analiz yönteminden de faydalanılmıştır. Araştırmaya yönelik olarak senfoni orkestralarında yaygın olarak kullanılan çalgılar kuramsal çerçeve kapsamında ele alınmıştır. Ardından Türk bestecilerinin senfonik eserlerinde kullanılan Türk müziği vurmalı çalgıları anlatılmıştır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi oluşturulduktan sonra Türk müziği vurmalı çalgılarının kullanıldığı Türk bestecilerine ait seçili senfonik eserler kaynak tarama yöntemiyle taranmıştır. Tarama sonucu notasına ulaşılabilen vurmalı çalgılar partileri doküman analizi yöntemiyle betimlenmiş teknik ve stilistik bakımdan incelenmiştir. Çalışmaya yönelik olarak Ulvi Cemal Erkin, Nevit Kodallı, Ferit Tüzün, Muammer Sun ve Fazıl Say'ın seçilmiş senfonik eserlerindeki Türk müziği vurmalı çalgılarının kullanımı örneklem olarak alınmıştır. Araştırmanın sonucu olarak; Türk bestecilerinin senfonik eserlerinde darbuka, asma davul, zil, def, kaşık, kudüm gibi çalgıların kullanıldığı, özellikle Türk müziği motiflerinden oluşan pasajlarda Türk müziği vurmalı çalgıların otantik özelliklerinden yararlanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmanın senfonik müziğin yazımında Türk müziği vurmalı çalgılarının kullanımını akademik platforma taşıması, senfonik müzikler yazacak besteciler ve vurmalı çalgılar icracıları için bir çalışma rehberi niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the technical and stylistic characteristics of Turkish music percussion instruments used in symphonic works of Turkish composers. Descriptive analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study, and historical method and document analysis method were also used. For the research, the instruments commonly used in symphony orchestras were discussed within the scope of the theoretical framework. Then, Turkish music percussion instruments used in symphonic works of Turkish composers were explained. After the theoretical framework of the research was established, symphonic works of Turkish composers in which Turkish music percussion instruments were used were scanned by the literature review method. As a result of the scanning, the percussion instrument parts whose notes could be reached were described and analyzed technically and stylistically by document analysis method. The use of Turkish music percussion instruments in selected symphonic works of Ulvi Cemal Erkin, Nevit Kodallı, Ferit Tüzün, Muammer Sun and Fazıl Say was taken as a sample for the study. As a result of the research, it was determined that instruments such as darbuka, hanging drum, cymbal, cymbal, def, spoon, kudüm were used in the symphonic works of Turkish composers, and the authentic features of Turkish music percussion instruments were utilized especially in passages consisting of Turkish music motifs. It is thought that this study will bring the use of Turkish music percussion instruments in the writing of symphonic music to the academic platform and will serve as a study guide for composers and percussionists who will write symphonic music.