HIV ile yaşayan kişilerde kullanılan ART türüne göre PD-1, CTLA-4, CD25 ve CD27 yüzey reseptörlerinin düzeylerinin immün yorgunluk açısından değerlendirilmesi
Evaluation of PD-1, CTLA-4, CD25 and CD27 surface receptors levels in terms of immune fatigue according to the type of ART used in people living with HIV
- Tez No: 933070
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
HIV ile Yaşayan Kişilerde Kullanılan ART Türüne Göre PD-1, CTLA-4, CD25 ve CD27 Yüzey Reseptörlerinin Düzeylerinin İmmün Yorgunluk Açısından Değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırmanın amacı HIV ile yaşayan bireylerde immün yorgunluğun değerlendirilmesi ve takibi açısından PD-1, CTLA-4, CD25 ve CD27 yüzey belirteçlerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Gözlemsel prospektif çalışma olarak tasarlanmıştır. 15 Mayıs 2024– 15 Eylül 2024 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Viral Enfeksiyon Polikliniği'ne başvuran ve 18-90 yaş arasında yer alan toplam 205 kişi dahil edildi. 1 kişi gebelik ve 5 kişi de veri eksikliği nedeniyle çalışma dışında bırakıldı. ART kullanan 147 kişi ART türüne göre 3 kola ayrıldı. Çalışma başvurusunda viremi saptanan 22 kişi 4.grup olarak değerlendirildi. Tedavi deneyimsiz 30 kişi de 5.grup olarak değerlendirildi. Çalışmada ART alanlar hem ART türüne göre hemde ART türünden bağımsız olarak irdelendi. Klinik ve sosyodemografik veriler yüz yüze toplandı. CD25, CD27, PDl ve CTLA-4 değerlendirilmesi Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi mikrobiyoloji laboratuvarında BD FACSCANTO IITM marka flow sitometri cihazı ile yapıldı. İstatistiksel analizler, IBM® SPSS® 25 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) yazılımı ile yapıldı. Veri ve testlerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık düzeyi p ≤ 0,05 kabul edildi. CD4+CD27+/CD4+PD1+ oranı ELAY ve CD8+CD27+/CD8+PD1+ EDA olarak isimlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan toplam 199 katılımcının %12,1'i (n=24) kadın, %87,9'u (n=175) erkekti. ART altında viremi saptanmayanlar, viremi saptananlar ve yeni tanı alan kişiler arasında özgeçmiş ve soygeçmiş özellikleri açısından istatiksel anlamlı fark saptanmadı. ART alan viral yükü baskılı kişilerde, gruplar arası CD4-8 normalizasyonu benzer bulundu. HIV ilişkili malignitesi olduğu düşünülen kişilerde CD4% değeri (p=0,004), CD4 mutlak sayısı (p=0,007), CD4/8 oranı (p=0,011) ve CD4+CD27+ yüzde değeri (p=0,028) daha düşük saptandı. CD4+PD-1+ yüzde değeri yüksek saptandı (p=0,012).
Özet (Çeviri)
Evaluation of PD-1, CTLA-4, CD25 and CD27 Surface Receptors Levels in Terms of Immune Fatigue According to the Type of ART Used in People Living with HIV Objectives: The aim of this study was to evaluate PD-1, CTLA-4, CD25 and CD27 surface markers in terms of evaluation and follow-up of immune fatigue in individuals living with HIV. Methods: It was designed as an observational prospective study. A total of 205 individuals aged between 18 and 90 who presented to the Viral Infection Clinic of Muğla Training and Research Hospital between May 15, 2024, and September 15, 2024, were included. One participant was excluded from the study due to pregnancy, and five participants were excluded due to missing data. A total of 147 individuals using ART were divided into three groups based on the type of ART. Twenty-two individuals with detectable viremia at study enrollment were classified as the fourth group. Additionally, 30 treatment-naïve individuals were classified as the fifth group. Participants receiving ART were analyzed both based on ART type and independently of ART type. Clinical and sociodemographic data were collected through face-to-face interviews. The evaluation of CD25, CD27, PD-1, and CTLA-4 was conducted in the microbiology laboratory of Muğla Training and Research Hospital using a BD FACSCANTO IITM flow cytometry device. Statistical analyses were performed using IBM® SPSS® 25 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA). A statistical significance level of p≤ 0.05 was considered for data and test evaluations. The CD4+CD27+/CD4+PD1+ ratio was named ELAY, and the CD8+CD27+/CD8+PD1+ ratio was named EDA. Results: Of the 199 participants included in the study, 12.1% (n=24) were female, and 87.9% (n=175) were male. No statistically significant differences were found in personal and family history characteristics among individuals with undetectable viremia under ART, those with detectable viremia, and newly diagnosed individuals. Among individuals with suppressed viral load under ART, intergroup CD4-8 normalization was found to be similar. In individuals suspected of having HIV-related malignancies, CD4% value (p=0.004), absolute CD4 count (p=0.007), CD4/8 ratio (p=0.011), and CD4+CD27+ percentage (p=0.028) were found to be lower. The CD4+PD-1+ percentage was found to be higher (p=0.012).