Çoruh nehri havzasının uzundere, şenkaya ve tortum kuzey mikro havzalarında oyuntu ıslahı kapsamında uygulanan kuru duvar ve kafes tel eşiklerde biriken rüsubat miktarının ölçümü
Assessment of the amount of sediment deposited behind dry wall and wire cage sills for the gully rehabilitation in a sub-watershed of the coruh river basin including uzundere, şenkaya and tortum north
  1. Tez No: 933093
  2. Yazar: CİHAT KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havza Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması, Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (ÇNHRP) kapsamında değerlendirmeye tabi tutulan Uzundere, Şenkaya ve Tortum Kuzey Mikro Havzalarında (MH) seçilen oyuntu dereleri üzerinde uygulanmıştır. Yürütülen araştırmanın amacı oyuntu rehabilitasyonu kapsamında uygulanan tüm kuru duvar ve kafes tel eşiklerde ne kadar rüsubat birikiminin gerçekleştiğini ölçerek eşiklerin rüsubat ve erozyon kontrolünde ki muhtemel etkisini belirlemektir. Bu kapsamında değerlendirilen her bir MH'dan örnek deneme alanları (en az 4-5 adet oyuntu deresi) seçilmiştir. Seçilen MH'ların oyuntu derelerindeki kafes tel ve kuru duvar eşik sayısı, kazık boyu, eşik üst uzunluğu ve rüsubat doluluk miktarları metreküp olarak hesap edilmiştir. Eşiklerden toplanan rüsubat/sediment örnekleri laboratuvarda toprak hacim ağırlığı analizine tabi tutularak toplam depolanan rüsubat miktarları ton olarak' ta tespit edilmiştir. Oyuntu derelerinde ki eşiklerde biriken sediment miktarı (doluluk yüzdesi) hesaplandığında sırasıyla Uzundere, Tortum Kuzey ve Şenkaya için %75, %54, ve %52 olarak sonuçlanmıştır. MH'larda ölçülen ortalama rüsubat doluluk oranı ise %60'dır. Ölçülen doluluk yüzdeleri üzerinden hesaplanan toplam rüsubat miktarları ise; Uzundere MH'sında 235447 ton, Tortum Kuzey'de 6652 ton ve son olarak Şenkaya MH'sında 14192 ton' dur. Çalışılan bu üç MH için tespit edilen birim rüsubat miktarları (1 m uzunluğundaki kafes tel ya da kuru duvar tesisi arkasında depolanan rüsubat); Uzundere için 2,15 ton/m, Tortum Kuzey için 0,22 ton/m ve Şenkaya için 1,21 ton/m arasında değişim göstermiştir. Bu bağlamda Uzundere ve Şenkaya havzaları Tortum Kuzey havzasına göre anlamlı farklılık oluşturmuştur (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
The relevant study was implemented in Uzundere, Şenkaya and Tortum North sub-watershed that were also evaluated within the scope of the Coruh River Basin Rehabilitation Project. The goal of this study is to determine the potential effects of sills on sediment and erosion control by measuring how much sediment is stored with all dry stones and wire cage sills implemented within the scope of gully rehabilitation. To carry out the research, numbers of gully channels (at least 4-5) were identified from each sub-watershed. The numbers of dry walls and wire cage sills, sill's top length, length of post and the rates of sediment filling/occupancy in the gully channel of studied basins were determined. The soil bulk density was also measured in the sediment samples collected from these sills and the total stored sediment amounts were also assessed as a unit of ton. Based on the obtained data, the average sediment filling/occupancy rate of dry walls and wire cage sills installed on the gullies of the sub-watersheds was calculated as 60%. In terms of each sub-watershed, this rates for Uzundere, Tortum North and Şenkaya were calculated as 75%, 54% and 52%, respectively. Total stored sediment amounts based on the measured occupancy rate herein were found 235447 tons for Uzundere, 6652 tons for Tortum North and 14192 tons for Şenkaya sub-watershed. Unit sediment amounts determined for these three sub-watersheds (sediment stored behind 1 m long wire cage or dry wall sills) were ranged as 2.15 tons/m for Uzundere, 0.22 ton/m for Tortum North and 1.21 tons/m for Şenkaya sub-watershed. In this context, Uzundere and Şenkaya sub-watersheds created a significant difference compared to Tortum Kuzey sub-watershed (p < 0.05).