Monitoring farmland avian biodiversity using acoustic indices in Gödence, İzmir
İzmir Gödence'de tarım arazisi kuş biyoçeşitliliğinin akustik endeksler kullanılarak ı̇zlenmesi
  1. Tez No: 933118
  2. Yazar: IRMAK AKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ERTÖR AKYAZI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akustik endeksler, kuş biyoçeşitliliğinin izlenmesi için ortaya çıkan, uygun maliyetli araçlardır. Bununla birlikte, bu alanda yapılan son çalışmalar, endekslerin etkinliği konusunda uzlaşılamamış sonuçlara işaret etmiş ve farklı bölgelerle habitatlardaki performanslarını değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, Gödence Köyü, İzmir, Türkiye'deki iki agroekolojik meyve bahçesinden toplanan akustik veriler aracılığıyla görece az çalışılmış habitatlardan biri olan Akdeniz bölgesindeki tarım arazilerine odaklanmaktadır. Pasif akustik kayıt cihazları olan Audiomoth'lar, 2022-2023 yıllarında her mevsim beş kayıt noktasında kullanılmış, gün doğumundan iki saat öncesinden gün batımından iki saat sonrasına kadar kesintisiz olarak ses manzarası kaydedilmiştir. Böylece kayıt noktası başına 350 saatten fazla ses verisi elde edilmiştir. Kayıtlardan elde edilen beş dakikalık dosyaların her biri için beş yaygın akustik endeks (BI, NDSI, ACI, AEI, ADI) hesaplanmıştır. Ardından, 183 ses dosyasından oluşan bir örneklem iki uzman ornitolog tarafından dinlenilerek, her dosyada duyulan kuş türleri belirlenmiştir. Aynı dosyalar, otomatik tür tespiti yapan Merlin Bird ID uygulamasına da yüklenmiş, tespit edilen türler uzmanların bulguları ile karşılaştırılmıştır. Akustik endekslerin performansını değerlendirmek üzere, kuş türü zenginliği ve akustik endeks değerleri arasındaki korelasyonlar da hesaplanmıştır. Ayrıca, bu beş akustik endeksin mevsimsel değişimlere ve farklı ses kompozisyonlarına duyarlılığı da değerlendirilmiştir. Bulgular, BI ve ACI endekslerinin kuş türü zenginliği ile olumlu yönde ilişkili olduğunu gösterirken, akustik endekslerin farklı ses koşullarına (örneğin ağustos böcekleri ve rüzgar seslerinin varlığına) duyarlı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, akustik endeksleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler olduğuna işaret etmekle birlikte, bu endekslerin Akdeniz tarım alanlarındaki kuş biyoçeşitliliğinin izlenmesi için umut verici araçlar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Acoustic indices are emerging, cost-effective tools for monitoring biodiversity. However, recent studies in this field led to inconclusive results regarding their effectiveness, suggesting that further studies are needed to evaluate their performance across different regions and habitats. This study focuses on one of the relatively understudied regions and habitats, namely, agricultural lands in the Mediterranean, via acoustic data collected in two agroecological orchards in the Gödence Village, İzmir, Türkiye. Passive acoustic recorders (Audiomoths) were employed at five recording points each season in 2022-2023, recording the entire soundscape continuously from two hours before sunrise to two hours after sunset, delivering over 350 hours of sound data per recording point. Five widely-used acoustic indices (BI, NDSI, ACI, AEI, ADI) were calculated for each five-minute file. Two expert ornithologists listened to a subsample of 183 five-minute files and identified the bird species vocalizing in each file. The same files were uploaded to an automated tool for species identification, Merlin Bird ID, and detections were compared with those of the experts. Correlations were calculated for bird species richness and acoustic indices. In addition, the sensitivity of acoustic indices to seasonal variations and different sound compositions were evaluated. BI and ACI were positively correlated with bird species richness, however, acoustic indices were sensitive to different types of sonic conditions (e.g. cicadas and wind). The present study suggests that if cautions are taken for their effective use, acoustic indices are promising tools for monitoring farmland avian biodiversity in Mediterranean farmlands.