Association of snp in SOCS2 gene with milkcomposition, quality, and somatic cell countin awassi sheep
İvesi koyunlarında SOCS2 genindeki SNP'nin süt bileşimi, kalitesi ve somatik hücre sayısı ile ilişkisi
  1. Tez No: 933130
  2. Yazar: MUBEEN UL HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Süt verimi ve bileşenleri meme hastalıklarından ciddi şekilde etkilendiği için hayvancılıkla uğraşan çiftçiler her yıl mali kayıplarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu meme hastalıkları konakçıdan bağışıklık tepkisini alarak enfeksiyonla mücadele etmek için süte nötrofil girişine neden olur ve böylece somatik hücre sayısı (SHS) artar. Sütün SHS değeri, süt hayvanlarında klinik mastitisin tespit edilmesinde önemli bir gösterge olarak kullanılabilir. Ayrıca, süt verimi ve süt kalitesi (örneğin yağ) artan SHS'den olumsuz etkilenir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, İvesi koyunlarında süt verimi ve süt kalitesi ile ilişkili olan sitokin sinyalini baskılayıcı 2 geninde (SOCS2) önemli bir SNP rs868996547'nin varlığını araştırmaktır. Bu çalışmada, farklı doğum sayısı ve yaşlardaki 210 sağlıklı İvesi koyunundan süt verimi ile ilgili veriler elde edilmiştir. Süt verim özellikleri üzerindeki etkileri belirlemek için genel doğrusal model (GLM) yöntemi ile varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. DNA ekstraksiyonu Qiagen'in kan DNA ekstraksiyon kiti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. SNP varlığını doğrulamak için Thermofisher Scientific tarafından geliştirilen özelleştirilmiş bir SNP tespit yöntemi kullanılmıştır. SOCS2 genindeki SNP'nin varlığı, genotipler (C/T, T/T ve C/C) ve mutasyona uğramış alel olan T ile tespit edilmiş ve İvesi koyunlarının süt verimi (p < 0,015; 0,091), yağ (p < 0,001; 0,003), yağ/protein oranı (p < 0,001; 0,037) ve log10SCC değeri (p < 0,006; 0,015) üzerinde önemli (p < 0,015) bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, yabani tip ve mutasyona uğramış koyunlarda protein, toplam kuru madde ve laktoz yüzdeleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır (P > 0,05). Parite ve yaşın koyunların süt verimi üzerinde önemli etkileri tespit edilmiştir (p < 0.001). Çalışma sonuçları C/C, C/T ve T/T olmak üzere üç genotipin varlığını doğrulamıştır. SCS ve SCC süt verimi ve süt bileşimi üzerinde önemli etkiye sahiptir. Koyunların paritesi ve yaşı da süt verimini etkilemiş, ancak süt kompozisyonu üzerinde önemli bir etkiye sahip olmamıştır. Sonuç olarak bu SNP, İvesi ırkı ve dünyadaki diğer koyun ırklarında mastitise karşı direnç mekanizmasının ve sütteki somatik hücre sayısının araştırılmasına odaklanan çalışmaların hedefi olabilir. Ayrıca, SOCS2 genindeki bu SNP rs868996547'ye sahip hayvanlarda yağ içeriği ve süt verimindeki artışın altında yatan mekanizmayı anlamak için daha fazla çalışma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Livestock farmers face financial losses every year because milk yield and components are severely affected by udder diseases. These udder infections attract the immune response from the host and lead to the influx of neutrophils into milk to fight infection and thus the number of somatic cell count (SCC) is increased. The SCC value of milk could be used as an important indicator in detecting clinical mastitis in dairy animals. Also, the milk yield and milk quality (e.g. fat) are negatively affected by the increased SCC. Therefore, the purpose of this study was to investigate the presence of a significant SNP rs868996547, on the suppressor of cytokine signaling 2 gene (SOCS2) which is related to milk yield and milk quality in Awassi sheep. In this study, milk production data was obtained from 210 healthy Awassi ewes with different parties and ages. The general linear model (GLM) process analysis of variance (ANOVA) was used to determine fixed effects on milk traits. The DNA extraction was done using a blood DNA extraction kit from Qiagen. To validate the presence of SNP a customized SNP detection developed by Thermofisher Scientific was used. The presence of the SNP in the SOCS2 gene was detected with genotypes (C/T, T/T, and C/C) and T being the mutated allele and it had a significant (p < 0.015) effect on the milk yield (p < 0,015;0.091), fat (p < 0,001;0,003), fat/protein ratio (p < 0.001;0,037) and log10SCC value (p < 0,006;0,015) of Awassi ewes. However, the protein, total solid, and lactose percentages in the wild type and the mutated ewes were found to have no significant difference (P > 0.05). Parity and age had significant effects on ewes' milk yield (p < 0.001). The study results validated the presence of three genotypes C/C, C/T, and T/T. The SCS and SCC had a significant effect on the milk yield and milk composition. The parity and age of ewes had also an effect on the milk yield however they had no significant effect on the milk composition. We conclude that this SNP can be a target of studies focusing on investigating the resistance mechanism against the mastitis and somatic cell count of the milk in the Awassi breed and other sheep breeds of the world. Moreover, further studies can be carried out to understand the mechanism underlying the increase of fat content and milk yield in the animals possessing this SNP rs868996547 in the SOCS2 gene.