Otonom sistemlerin gizlilik ve kişisel verilerin korunması çerçevesinde incelenmesi
The assessment of privacy and personal data protection in autonomous systems
  1. Tez No: 933152
  2. Yazar: NAZ NEBİLE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yapay zekanın gelişmesi, beraberinde otonom sistemler gibi pek çok yeniliğin oluşmasına neden olmuştur. Otonom sistemler, insan müdahalesi olmadan kendi başlarına karar verebilen ve eylemler gerçekleştirebilen sistemlerdir. Bu sistemler, ulaşım, sağlık, üretim, savunma gibi çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Otonom sistemlerin kullanımının artması, kişisel verilerin gizliliği ve korunması açısından önemli riskler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası gizlilik ve kişisel verilerin korunması çerçevesinde otonom sistemlerin oluşturabileceği riskleri ortaya koyarak alınabilecek önlemler hakkında öneride bulunmaktır. Bu çalışmada otomatik ve otonom sistem arasındaki farklara değinilerek otonom sistem tanımlanmaya çalışılacak, gizlilik ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki hukuki düzenlemelere, otonom araçlarla ilgili Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki hukuki düzenlemelere değinilecektir. Ayrıca otonom araçlarda gizlilik ve kişisel verilerin korunması çerçevesinde kullanıcıların ve uzmanların görüşlerine yer verilecektir. Toplanan verilerden yola çıkarak otonom araçlarda mahremiyete ilişkin olası problemler açıklanarak bu problemlere ilişkin çözüm önerilerinde bulunulacaktır. Mevcut durumda hukuki düzenlemeler teknolojinin gerisinden gelmektedir. Bu sebeple gelecekte otonom sistemler sebebiyle doğabilecek hukuki uyuşmazlıkların çözümünün mevcut düzenlemelerle sağlanamayacağı ve bu amaç için özel düzenlemelere ihtiyaç olduğu muhakkaktır.
Özet (Çeviri)
The development of artificial intelligence (AI) has led to the emergence of many new innovations, such as autonomous systems. Autonomous systems are capable of making decisions and performing actions without human intervention. These systems have begun to be widely used in various fields, such as transportation, healthcare, manufacturing, and defense. The increasing use of autonomous systems poses significant risks to the privacy and protection of personal data. This study focuses on identifying the risks associated with autonomous systems in the context of privacy and personal data protection and proposes measures that can be taken to address these risks. In this study, the differences between automatic and autonomous systems will be discussed, and autonomous systems will be defined. It will also discuss the legal regulations in Turkey and the European Union regarding the protection of privacy and personal data, and the legal regulations in Turkey and the European Union regarding autonomous vehicles. In addition, the views of users and experts will be included in the context of the protection of privacy and personal data in autonomous vehicles. Based on the collected data, potential problems related to privacy in autonomous vehicles will be explained and solutions to these problems will be proposed. Currently, legal regulations lag behind technology. Therefore, it is evident that existing regulations will not be sufficient to resolve legal disputes that may arise due to autonomous systems in the future. Special regulations will be necessary to address this issue and ensure the resolution of legal conflicts arising from autonomous systems.