Kara mürverde (Sambucus nigra) bulunan element içeriklerinin ICP-OES ile tayini
Determination of elemental contents in black elderberry (Sambucus nigra) by ICP-OES
  1. Tez No: 933151
  2. Yazar: OZAN CANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalı ve ağaççık formunda bir bitki olan Kara mürver (Sambucus nigra L.), Adoxaceae familyasında yer almaktadır. Sambucus cinsleri, 10 metre boyuna ulaşabilen, yaprakları dökülen, çalı ya da ağaççık formunda, odunsu bitkiler olarak tanımlanabilir. Bu türün meyvesi de aynı çiçeklerine benzer şekilde salkım halde bulunur ve salkımlar yaklaşık 2 mm çapında, yuvarlak, 3-5 çekirdeği bulunan, mor-siyah renklidir. Bu çalışma ile 8 farklı ticari kara mürver örneğinin içerdiği sodyum (Na), bakır (Cu), magnezyum (Mg), potasyum (K), Alimünyum (Al), bor (B), demir (Fe), mangan (Mn), fosfor (P) ve çinko (Zn) elementleri ICP-OES cihazı kullanılarak tayin edilmiştir.0,5 gram numune 5 mL %65'lik HNO3 (nitrik asit) eklenerek mikrodalgada çözünürleştirilmiştir. ICP-OES validasyon parametreleri olan kesinlik (%RSD), korelasyon katsayısı, LOD (Gözlenebilme Sınırı) ve LOQ (Tayin Sınırı) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Black elderberry (Sambucus nigra L.), a plant in the form of shrubs and trees, belongs to the Adoxaceae family. Sambucus species can be defined as woody plants that can reach 10 meters tall, have deciduous leaves, and are in the form of shrubs or trees. The fruit of this species is found in clusters, similar to its flowers, and the clusters are approximately 2 mm in diameter, round, have 3-5 seeds, and are purple-black in color. In this study, 8 different commercial black elderberry samples contained sodium (Na), copper (Cu), magnesium (Mg), potassium (K), aluminum (Al), boron (B), iron (Fe), manganese (Mn), Phosphorus (P) and zinc (Zn) elements were determined using the ICP-OES device. 0.5 grams of sample was dissolved in the microwave by adding 5 mL of 65% HNO3 (nitric acid). ICP-OES validation parameters, precision (%RSD), correlation coefficient, LOD (Limit of Detection) and LOQ (Limit of Detection) were determined.