Meme kanserinde TRIM36'nın rolü
The role of TRIM36 in breast cancer
- Tez No: 933154
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KARAKAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Meme kanseri en fazla tanı konulan kanser türü olup ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanserinin oluşum ve gelişim süreçlerinde rol oynayan sinyal yolaklarındaki protein komplekslerinin ortaya çıkarılması, tedavide kullanılabilecek yeni hedef moleküllerin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Son yapılan çalışmalarda, TRIM36'nın prostat, akciğer gibi bazı kanserlerde rol oynadığı gösterilmiştir. Bununla birlikte meme kanseri ile TRIM36 ekspresyon seviyesi arasındaki ilişki daha önce araştırılmamış olup bu çalışmada TRIM36'nın ekspresyon seviyesi ve meme kanseri patogenezi arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Bunun yanı sıra meme kanseri hücre hatları MCF-7 ve MDA-MB-231'de TRIM36 ekspresyonu susturulup ve/veya rapamisin uygulanıp yara iyileşme ve koloni oluşum deneyleriyle hücre göçü ve hücre proliferasyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda 45 meme kanseri tanısı alan hastadan alınan normal ve tümör dokularından kantitatif real time PCR yöntemi ile TRIM36 mRNA ekspresyon seviyesi rölatif olarak belirlenmiştir. Meme dokusunda TRIM36 ekspresyonu gösterilmiş olup, normal ve tümör dokuları arasında TRIM36 mRNA ekspresyon seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Meme kanseri hücre hatlarında immünoblotlama ile TRIM36 ekspresyon seviyelerinin MDA-MB-231 hücrelerine kıyasla daha az agresif olan MCF-7 hücrelerinde daha yüksek olduğu gözlenmiştir. MCF-7 ve MDA-MB-231 hücrelerinde TRIM36'nın siRNA transfeksiyonu ile susturulması sağlanmış ve immünoblot yöntemiyle gösterilmiştir. Transfeksiyon sonrasında hücrelere yara iyileşme ve koloni oluşum deneyi uygulanmış, MCF-7 hücrelerinde TRIM36 susturulmasının hücre göçünü artırdığı gösterilmiş olup TRIM36'nın tümör baskılayıcı role sahip olduğu düşünülmektedir. Transfeksiyon deneylerine ek olarak transfekte olan/olmayan hücrelere mTOR inhibitörü olan rapamisin her hücre tipi için belirlenen IC50 konsantrasyonunda uygulanmış, yara iyileşme ve koloni oluşum deneyleri gerçekleştirilmiştir. Rapamisinin tek başına uygulandığı gruplarda her iki hücre hattında da TRIM36 seviyesinin arttığı immünoblotlama ile tespit edilmiştir. Yara iyileşme deneylerinde MCF-7 hücrelerinde kombine uygulamanın, MDA-MB-231 hücrelerinde ise sadece rapamisin uygulamasının hücre göçü inhibisyonunda daha etkili olduğu gözlenmiştir. Koloni oluşum deneylerinde ise MCF-7 hücrelerinde kombine uygulamaya kıyasla TRIM36'nın susturulması, MDA-MB-231 hücrelerinde ise kombine uygulama koloni sayısında azalmayla sonuçlanmıştır. Bu çalışma, meme kanseri biyolojisinde TRIM36'nın rolünü tanımlayarak literatüre özgün bir katkı sunmakta ve TRIM36 susturulması ve/veya rapamisin uygulamasının bireye özgü terapötik bir strateji olarak değerlendirilebileceği yeni bir bakış açısı sağlamaktadır. Bu sonuçlar, moleküler kanser araştırmalarında TRIM36'yı gelecekteki çalışmalar için bir hedef molekül olarak konumlandırabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly diagnosed cancer and the second leading cause of cancer-related deaths worldwide. Elucidating the protein complexes within signaling pathways involved in the initiation and progression of breast cancer may facilitate the identification of novel therapeutic targets. Recent studies have highlighted the role of TRIM36 in cancers such as prostate and lung; however, its association with breast cancer remains unexplored. In this study, we investigated the relationship between TRIM36 expression levels and breast cancer pathogenesis. Additionally, TRIM36 expression was silenced and/or rapamycin was administered in breast cancer cell lines MCF-7 and MDA-MB-231 to evaluate its effects on cell migration and proliferation using wound healing and colony formation assays. To this end, the relative TRIM36 mRNA expression levels were quantified by quantitative real time PCR in normal and tumor tissues collected from 45 breast cancer patients. TRIM36 expression was confirmed in breast tissue, but no statistically significant difference was observed in TRIM36 mRNA expression levels between normal and tumor tissues. Immunoblotting analysis in breast cancer cell lines revealed higher TRIM36 expression levels in MCF-7 cells, which are less aggressive compared to MDA-MB-231 cells. TRIM36 silencing was achieved in both cell lines via siRNA transfection, as confirmed by immunoblotting. Following transfection, wound healing and colony formation assays were conducted. Results indicated that TRIM36 silencing in MCF-7 cells enhanced cell migration, supporting its potential tumor suppressor role. In addition to transfection experiments, rapamycin, an mTOR inhibitor, was administered to transfected and non-transfected cells at IC50 concentrations specific to each cell type. Subsequent wound healing and colony formation assays demonstrated that rapamycin treatment alone increased TRIM36 expression levels in both cell lines, as verified by immunoblotting. In wound healing assays, combined treatment with rapamycin and TRIM36 silencing showed greater inhibition of cell migration in MCF-7 cells, whereas rapamycin alone was more effective in MDA-MB-231 cells. Colony formation assays revealed that TRIM36 silencing in MCF-7 cells and combined treatment in MDA-MB-231 cells led to a significant reduction in colony numbers compared to other treatments. This study uniquely contributes to the understanding of TRIM36's role in breast cancer biology and provides a new perspective from which TRIM36 silencing and/or rapamycin administration can be considered as an individualized therapeutic strategy. These findings position TRIM36 as a promising target molecule for future molecular cancer research and therapeutic development.