Baskıresim ve fotoğraf etkileşimi: Çağdaş baskıresim sanatına etkisi
The interaction of printmaking and photography: Impact on contemporary printmaking art
- Tez No: 933155
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN ŞENGEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın amacı, baskıresim ve fotoğraf arasındaki tarihsel ve teknik etkileşimleri inceleyerek bu ilişkinin çağdaş sanatta nasıl bir kimlik oluşturduğunu araştırmaktır. 19. yüzyılda fotoğrafın icadı, sanat ve görsel ifade biçimlerinde önemli bir dönüşüm yaratmıştır. Ancak bu dönüşüm, yalnızca fotoğrafın kendi gelişimiyle değil, aynı zamanda baskıresimle kurduğu tarihsel ilişkiyle şekillenmiştir. İlk dönemlerinde çoğaltılabilirlikten yoksun olan fotoğrafın bu eksikliği, geleneksel baskıresim tekniklerinin fotoğrafı temsil etme çabasını tetikleyerek, fotoğrafların görsel özelliklerini sanat eseri formatında çoğaltmaya olanak tanımıştır. Çalışmada, baskıresim tekniklerinin estetiği ve geleneklerinden yararlanan fotoğrafın ilk deneyimlerinden, geleneksel baskıresimde fotoğrafik süreçlerin benimsenmesine kadar olan tarihsel etkileşimler ele alınmıştır. Baskıresim ile fotoğraf arasındaki ilişki, kavramsal ve teknik perspektiflerden incelenerek, bu ilişkinin çağdaş bir kimliğin oluşumuna katkısı belirlenmiştir. Bu etkileşim, baskıresim sanatında yeni tekniklerin, özellikle fotomekanik tekniklerin doğmasına ve sanat dünyasında yaratıcı bir diyaloğa yol açmıştır. Böylece fotoğraf ve baskıresim arasındaki bağ yalnızca teknolojik bir yenilik değil, aynı zamanda sanatsal bir devrim yaratarak günümüze kadar etkilerini sürdüren çağdaş sanatsal ifadelerin temelini oluşturur. Fotoğrafik görüntülerin, geleneksel baskıresim teknikleriyle buluştuğu bu alanda, sanatçılar eski ve yeni arasında bir köprü kurmaya çalışmakta, aynı zamanda teknolojik gelişmelerin sunduğu olanaklardan yararlanmaktadırlar. Geleneksel baskıresim yöntemlerinin fotoğrafın getirdiği yeniliklerle birlikte geçirdiği evrimi anlamak, bu kesişim noktasında ortaya çıkan yaratıcı potansiyeli, sanatsal ifadeyi ve çağdaş sanat içinde nasıl yer bulduğunu kavramak açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the historical and technical interactions between printmaking and photography and to investigate how this relationship has shaped an identity in contemporary art. The invention of photography in the 19th century brought about a significant transformation in art and visual modes of expression. However, this transformation was shaped not only by the development of photography itself but also by its historical relationship with printmaking. In its early stages, photography lacked reproducibility, and this limitation prompted traditional printmaking techniques to seek ways to represent photographic images, allowing their visual characteristics to be reproduced in the format of an artwork. The study examines the historical interactions ranging from the early experiments of photography that utilized the aesthetics and traditions of printmaking techniques to the adoption of photographic processes in traditional printmaking. The relationship between printmaking and photography is analyzed from conceptual and technical perspectives, determining its contribution to the formation of a contemporary identity. This interaction has led to the emergence of new techniques in printmaking, particularly photomechanical techniques, fostering a creative dialogue within the art world. Thus, the connection between photography and printmaking is not merely a technological innovation but also an artistic revolution that has laid the foundation for contemporary artistic expressions, whose influence persists to this day. In this field, where photographic images intersect with traditional printmaking techniques, artists strive to bridge the gap between the old and the new while also taking advantage of the possibilities offered by technological advancements. Understanding the evolution of traditional printmaking methods alongside the innovations introduced by photography is considered essential for comprehending the creative potential that emerges at this intersection, the artistic expression it enables, and its place within contemporary art.