Yer altındaki gömülü boru türlerinin ve karakteristiğinin yer radarı yöntemi ile karşılaştırılması
Comparsion of the types and characteristics of buried pipes using the ground penetrating radar method
- Tez No: 933193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAPLANVURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yer Radarı (GPR) yöntemi ile bölgesel su işleri yönetimi tarafından işletilen kentsel alanlardaki gömülü tatlı su iletim borularında iki farklı GPR cihazı ile toplanan verilerin yorumlanması ve karşılaştırılmasıdır. Yer radarı verileri, sahada MALÅ firmasına ait 250MHz anten frekanslı GPR cihazı ve ZOND firmasına ait 300 MHz anten frekanslı GPR cihazı ile toplanmıştır. Kocaeli ili İzmit ilçesi Cephanelik Mesire Alanı adresinde yeri coğrafi bilgi sisteminde kayıtlı olan fakat derinliği bilinmeyen borular üzerinde kaydedilen radargramlar bilgisayar ortamında ReflexW Sürüm 10.5 programı ile işlenmiştir. Veri işlem sürecinde radargramlardaki boruların yansıma hiperbolleri, konumu, dolgu malzemesi ve gömülü borunun arka plan malzemesi bilgilerine ilişkin Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU)'nden alınan teknik detaylara dayanarak özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda, radargramlardaki boruların yansımalarının, anten frekansları ve malzeme farklılıkları nedeniyle birbirlerine benzer görüntüde fakat birbirlerinden farklı karakterlerde yansıma hiperbolleri gösterdiği gözlemlenmiştir. Borulara ait yansımaları içeren radargramlar çeşitli veri işlem aşamalarına tabii tutularak, boruların konum ve derinlik bilgilerini sağlamıştır. Yansıma hiperbollerinin genişliği ile boruların çapı kestirilmiştir. Boru türleri ise radargramlarda gözlemlenen yansıma hiperbollerinin polariteleri arasındaki farklılıklar karşılaştırılarak bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to interpret and compare the data collected by Ground Penetrating Radar (GPR) with two different GPR in buried freshwater transmission pipes in urban areas operated by the regional waterworks management. Ground penetrating radar data were collected in the field with a 250MHz antenna frequency GPR device from MALÅ and a 300 MHz antenna frequency GPR device from ZOND. The radargrams were obtained from pipes located in the Cephanelik Recreation Area in İzmit district of Kocaeli Province. Although the position of these pipes is registered in the geographic information system, their thickness is still unknown. The acquired radargrams were processed on a computer with ReflexW version 10.5 software. During the data processing process, the reflection hyperbolas of the pipes in the radargrams were evaluated according to their properties based on the technical details obtained from the General Directorate of Kocaeli Water and Sewerage Administration (ISU) regarding the location, filling material and background material information of the buried pipe. As a result of our study, it was observed that the reflections of the pipes in the radargrams show reflection hyperbolas with similar images but different characteristics due to antenna frequencies and material differences. The radargrams containing the reflections of the pipes were subjected to various data processing stages to provide the position and depth information of the pipe. The diameter of the pipes was estimated by the width of the reflection hyperbolas in the migrated radargrams. The pipe types were evaluated by comparing the differences between the polarities of the reflection hyperbolae observed in the radargrams.