Numerical modeling of buried drainage pipes by using finite element method
Gömülü drenaj borularının sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal analizi
  1. Tez No: 179312
  2. Yazar: EBRU BUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE EDİNÇLİLER, PROF. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Su, gaz, atık ve petrol taşınmasında boru hatlarının kullanımının artmasıyla, borunun hayatımızdaki önemi kolaylıkla anlaşılır hale gelmiştir. Boru teknolojisi gün geçtikçe gelişmekte ve insanlığa daha fazla imkanlar sunmaktadır. Bu durum gömülü boru performansı hakkındaki araştırmaların, testlerin, çalışmaların doğal sonucudur. Bu tezin amacı zemin-boru etkileşimini incelemek, gömülü boruların terminolojisi hakkında bilgi vermek ve aynı yükleme altındaki gömülü boruların farklı zemin koşulları için sonlu elemanlar yöntemini kullanarak en elverişli hendek alternatiflerini sunmaktır. Ayrıca bu çalışma, deneysel ve nümerik çözümleri karşılaştırarak zemin-boru ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, iki farklı zemine gömülü farklı türdeki ve farklı çaptaki borular modellendi. 300mm, 900mm ve 1500mm çaplarındaki basınçsız High Density Polyethylene (HDPE), Fiber Reinforced Plastic (FRP) ve Poly Vinyl Chloride (PVC) malzemelerinden üretilen gömülü boruların PLAXIS sonlu elemanlar yöntemi ile analizleri yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, zemin tipleri ve boru tipleri arasında karşılaştırmalar yapılarak zemin-boru davranışı incelenmiştir. PLAXIS sonlu elemanlar programının doğruluğunu kontrol etmek için elde edilen sonuçlar, CANDE sonlu elemanlar analizi ve deneysel çalışmalardan oluşan referans çalışma ile karşılaştırıldı. Sonlu elemanlar analizinin sonucu olarak; kohezyonsuz zemin kullanılarak oluşturulan hendeklerin daha az yer değiştirme yaptığı ve en elverişli hendek çeşidinin kohezyonsuz zemine gömülü FRP borular olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increased use of pipelines for transporting water, gas, petroleum, and sewage, the importance of pipe is understood easily in life. As time goes on, pipe technology has been developing and present more facilities to humanity. It is a natural outgrowth of many years of study, testing and research in general areas of buried pipe performance. The objectives of this thesis are to investigate soil-pipe interaction and present the optimum alternatives of buried pipes subjected to the same loading conditions in various soil conditions by using finite element program. Also, this thesis aims to evaluate the soil pipe interaction problem by comparing experimental and numerical solutions. In this study, various kinds and various sizes of buried drainage pipes were modeled in two different conditions. The behavior of a buried non-pressure High Density Polyethylene (HDPE), Fiber Reinforced Plastic (FRP) pipe and Poly Vinyl Chloride (PVC) pipe, with diameters of 300mm, 900mm, 1500mm, were analyzed through the PLAXIS finite element program. Regarding to these analyses, comparisons were performed between soil types and pipe types in order to evaluate soil-pipe behavior. In order to check the results of PLAXIS software, this study was compared with reference study. Modeling results were compared with the experimental study and CANDE program. As a result of finite element analysis, less displacement has been observed in trenches filled noncohesive soil and the optimum trench condition has been observed for fiber reinforced (FRP) pipes in non-cohesive soil.