LA-ICP/MS ile adli cam analizinin XRF ve sem-EDS ile karşılaştırılması
Comparison of forensic glass analysis by LA-ICP/MS with XRF and sem-EDS
  1. Tez No: 933201
  2. Yazar: YESTER ÖZMERİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Olay yerinden elde edilen tüm bilgiler adli soruşturmanın ve ardından gelecek olan mahkeme sürecinin sağlıklı yürütülmesi için kritik önem taşır. Toplanılan tüm delillerin doğru analiz yöntemi ile incelenmesi, elde edilen verilerin istatistiksel olarak anlamlılığının belirlenmesi ve eğer mevcut ise, uygun veri tabanları ile karşılaştırılması olayın çözümlendirilmesinde kritik bir yer tutar. Maddi delil sınıfında yer alan cam birçok açıdan önemli bir delildir. Kırıldığı ya da parçalandığı zaman çok sayıda küçük parçacığa ayrılan cam, maktulün ya da failin kıyafetinde, saçında, eşyaların üzerinde ikincil olay yerlerine transfer olabilme özelliğine sahiptir. Vur-kaç ya da hırsızlık gibi vakalarda da elde edilebilen bu ufak cam parçacıkları birincil olay yeri ile bağlantıyı sağlamak yönünden de önem arz eder. Olay yerinden elde edilen cam parçacıkları üzerinde yapılan fiziksel ve kimyasal incelemeler ne tür bir cam olduğuna dair bilgi edinilmesinde de yardımcı olur. Bu çalışmada 3 farklı gruptan (şişe, düz cam ve far) 57 cam numunesinin kimyasal analizleri LA-ICP-MS, XRF, SEM-EDS olmak üzere 3 farklı teknikle yapılmıştır. Cam numunelerinin istatistiksel sınıflandırılmasında kemometrik çalışmalarda yaygın biçimde kullanılan Hiyerarşik Kümeleme (HCA) ve Temel Bileşenler (PCA) analizleri yöntemleri kullanılmıştır. Deneysel analizler sonucunda, tek bir elemente dayalı farklılaştırmadan ziyade birden fazla elementin birlikte değerlendirilmesiyle cam örneklerinde güvenilir bir tanımlama ve farklılaştırmada yapılabileceği görülmüştür. Ayrıca yapılan istatistiksel yöntem değerlendirmesi sonucunda 3-boyutlu temel bileşen analizi uygulandığında cam örnekleri arasındaki sınıf ayrımının daha yüksek skorla yapılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
All information obtained from the crime scene is critical for the proper conduct of the forensic investigation and the subsequent court process. Analyzing all the collected evidence with the correct analysis method, determining the statistical significance of the data obtained and comparing it with appropriate databases, if available, is critical in analyzing the incident. Glass, which is classified as material evidence, is important evidence in many respects. When broken or shattered, glass breaks into many small particles and can be transferred to secondary crime scenes on the victim's or perpetrator's clothing, hair, and belongings. These small glass fragments, which can also be obtained in cases such as hit-and-run or robbery, are also important in terms of providing a connection with the primary crime scene. Physical and chemical examinations on the glass fragments obtained from the crime scene also help to obtain information about what kind of glass it is. In this study, 57 glass samples from 3 different groups (bottle, float glass and headlamp) were chemically analyzed with 3 different techniques which are, LA-ICP-MS, XRF and SEM-EDS. Hierarchical Clustering Analysis (HCA) and Principal Component Analysis (PCA) methods, which are widely used in chemometric studies, were used to classify the glass samples. As a result of the experimental analyses, it was seen that a reliable identification and differentiation of glass samples can be made by evaluating more than one element together rather than differentiation based on a single element. In addition, as a result of the statistical method evaluation, it was seen that the class distinction between glass samples could be made with a higher score when 3-dimensional principal component analysis was applied.