Tarihi yığma yapıların takviye bantlarıyla güçlendirilmesi
Strengthening of historical masonry structures with reinforcement bands
- Tez No: 933220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFEZ KEYPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yığma yapılar ülkemizin tarihi ve kültürel mirasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu tür yapıların depreme dayanıklılığı ve davranışları üzerine yapılan araştırmalar hem anıtsal yapılar hem de yeni inşa edilen yığma yapılar için hayati önem taşımaktadır. Bu yapılar düşey ve yatay yükleri taşıyacak şekilde tasarlanmış olsalar da deprem sırasında maruz kaldıkları dinamik yükler yapının bütünlüğü üzerinde büyük etkilere sahip olabilmektedir. Geçmişte meydana gelen depremler yığma yapıların zayıf noktalarını ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda kullanıcıların can güvenliğini sağlamak için yapıların güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi kritik bir zorunluluk olarak öne çıkmaktadır. Güçlendirme yöntemleri arasında duvarların güçlendirilmesi, çerçeve sistemleriyle desteklenmesi veya çeşitli modern malzemeler kullanılması yer almaktadır. Bu şekilde hem tarihi değerlerinin korunması hem de güvenli bir yaşam alanı sağlanması mümkün olmaktadır. Yığma yapılar estetik ve tarihi açıdan önemli olsalar da bu yapıların depreme dayanıklılığı konusunda atılacak adımlar toplumun genel güvenliği açısından oldukça önemlidir. Yığma yapıların en önemli parametreleri dolu tuğla duvarlar ve bağlayıcı madde olarak kullanılan harçlardır. Genellikle mimari tasarımda alanları ve boşlukları ayırmak amacıyla kullanılan dolu tuğla duvarları, taşıyıcı çerçevelere bitişik olduklarında sahip oldukları sertlik ve dayanımlarından dolayı sismik davranışı etkilerler. Dolu tuğla duvarların betonarme çerçevelerle etkileşimi kısa kolonların oluşmasına yol açabilir. Kısa kolonlardaki kesme hasarı, düşük süneklik ve gevrek davranış nedeniyle deprem sırasında kritik bir hasar türü olarak öne çıkar. Bu nedenle kısa kolonların davranışını incelemek oldukça önemlidir. Bu çalışmada, betonarme çerçevelerin dolu tuğla duvarlarla etkileşimi incelenmiştir. Sonuçlar, tipik tasarımlarda betonarme kolonlara sağlanan kesme donatısının yetersiz olduğunu ve kesme hasarının oluşmasına yol açtığını göstermektedir. Dolu tuğla duvarların çerçevenin sertliğinde ve dayanımında neden olduğu artış hem tasarım hem de inşaat aşamalarında dikkate alınmalıdır. Bu tür yapıların sismik performansını iyileştirmede ve olası hasarları azaltmada kritik bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Masonry structures constitute an important part of our country's historical and cultural heritage. Research on the earthquake resistance and behavior of such structures is of vital importance for both monumental structures and newly constructed masonry structures. Although these structures are designed to carry vertical and horizontal loads, the dynamic loads they are exposed to during an earthquake can have major effects on the integrity of the structure. Earthquakes that have occurred in the past have revealed the weak points of masonry structures. In this context, strengthening and improving structures stands out as a critical necessity in order to ensure the life safety of users. Reinforcement methods include reinforcing walls, supporting them with frame systems or using various modern materials. In this way, it is possible to both preserve their historical values and provide a safe living space. Although masonry structures are important in terms of aesthetics and history, the steps to be taken regarding the earthquake resistance of these structures are very important for the general safety of the society. The most important parameters of masonry structures are infill walls and mortars used as binding agents. Infill walls, which are generally used to separate areas and spaces in architectural design, affect seismic behavior due to their stiffness and strength when adjacent to supporting frames. The interaction of infill walls with reinforced concrete frames can lead to the formation of short columns. Shear damage in short columns stands out as a critical damage type during earthquakes due to low ductility and brittle behavior. Therefore, it is very important to examine the behavior of short columns. In this study, the interaction of reinforced concrete frames with infill walls was investigated. The results show that the shear reinforcement provided for reinforced concrete columns in typical designs is insufficient and leads to the formation of shear damage. The increase in the stiffness and strength of the frame caused by infill walls should be taken into account in both the design and construction stages. It is a critical factor in improving the seismic performance of such structures and reducing possible damage.