Vardiya usulü çalışan sağlık çalışanlarının yaşam kalitesini etkileyen parametrelerin incelenmesi
Examination of parameters affecting the quality of life of healthcare workers working in shift system
  1. Tez No: 933219
  2. Yazar: AHMET SUPHİ BIÇAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM ALPER SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı, vardiyalı çalışma sisteminin sağlık çalışanlarının yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini multidisipliner bir bakış açısıyla ele almak ve bu doğrultuda biyolojik, psikolojik ve sosyal parametreleri kapsamlı bir şekilde değerlendirmektir. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Sağlık Araştırmaları Etik Kurulu'ndan 19.02.2025 tarih ve 03-15 sayılı etik kurul kararı ile başlanmıştır. Prospektif kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 200 hekim katılmıştır. Katılımcıların %55'i (n=110) kadın, %45'i (n=90) erkekti ve yaş ortalamaları 30,2±5,34 yıldı. Katılımcıların 127'si (%63,5) tam gün vardiyalı çalışmakta, 65'i (%32,5) dönüşümlü vardiya sisteminde görev yapmakta ve 8'i (%4) gece vardiyasında çalışmaktadır. PUKİ'ye göre katılımcıların yalnızca %1'i (n=2) iyi uyku kalitesine, %61'i (n=122) orta düzeyde uyku sorunları yaşarken, %38'i (n=76) kötü uyku kalitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of shift work on the quality of life of healthcare workers from a multidisciplinary perspective and to comprehensively evaluate biological, psychological, and social parameters. The study was initiated with the approval of the Non-Interventional Health Research Ethics Committee of Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine, with the decision number 2025/03-15 and date 19.02.2025 This is a prospective cross-sectional survey study. A total of 200 physicians participated in the study. Of the participants, 55% (n=110) were female, and 45% (n=90) were male, with a mean age of 30.2±5.34 years. Among them, 127 (63.5%) worked in full-time shifts, 65 (32.5%) were employed in rotating shifts, and 8 (4%) worked night shifts. According to the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), only 1% (n=2) of the participants had good sleep quality, 61% (n=122) experienced moderate sleep problems, and 38% (n=76) had poor sleep quality.