Kurumsal sosyal sorumluluğun çalışanların duygusal bağlılığı ve elde tutulması üzerine etkisinde işveren markasının rolü: Marina çalışanları üzerine bir araştırma
The role of employer branding in the effect of corporate social responsibility on employee emotional commitment and retention: A study on marina employees
- Tez No: 933221
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Marina işletmelerinde çalışanların elde tutulması ve duygusal bağlılıklarının sağlanması, sektörün doğa ve çevre ile olan doğrudan etkileşimi ve zorlu çalışma koşulları nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, marina işletmelerinde Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) uygulamalarının duygusal bağlılık ve çalışanların elde tutulması üzerindeki etkisinde işveren markasının aracı rolü incelenmiştir. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde faaliyet gösteren marina işletmelerinin tam zamanlı kadrolu çalışanlarına yönelik uygulanan anketlerle veriler toplanmış ve araştırma amacına uygun olacak şekilde çeşitli istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, KSS faaliyetlerinin, duygusal bağlılık ve çalışanların elde tutulmasını doğrudan güçlendirdiğini göstermektedir. İşveren markasının ekonomik, gelişim, sosyal, fayda ve başvuru değerleri boyutları, KSS uygulamalarını algılama biçimleriyle yakından ilişkili bulunmuştur. KSS uygulamalarının işveren markasını güçlendirdiği görülmüştür. Araştırmada, işveren markasının alt boyutları nezdinde kısmi aracılık rolü oynadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular marina işletmelerinde KSS uygulamalarının işveren markasının farklı değer ölçütleri aracılığıyla duygusal bağlılık ve çalışanların üzerinde etkili olduğunu ortaya koymakta ve marina yöneticilerine çalışan bağlılığı ve elde tutulma oranlarını artırmada etkili stratejik bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Employee retention and emotional commitment of employees in the marinas is of great importance due to the direct interaction of the sector with nature and the environment and challenging working conditions. In this study, the mediating role of employer branding in the effect of Corporate Social Responsibility (CSR) practices on emotional commitment and employee retention in the marina companies is examined. Data were collected through questionnaires administered to full-time permanent employees of marina companies operating in the Aegean, Mediterranean and Marmara regions and analysed using various statistics programs in accordance with the research purpose. The findings show that CSR activities directly strengthen emotional commitment and employee retention. Employer brand dimensions such as economic, development, social, interest and application values were found to be closely related to the perceptions of CSR practices. It has been observed that CSR practices strengthen the employer branding. In the study, it was found that employer branding played a partial mediating role in terms of its sub-dimensions. The findings reveal that CSR practices in the marina companies have an impact on emotional commitment and employees through different value measures of employer branding and offer an effective strategic tool for marina managers to increase employee loyalty and retention rates.