Türkiye'de yayılış gösteren söğüt serçesi Passer hispaniolensis türünde mitokondrial çeşitliliğin PCR-RFLP analizi ile araştırılması
Investigation of mitochondrial diversity in the spanish sparrow Passer hispaniolensis distributed in Türkiye using PCR-RFLPanalysis
  1. Tez No: 933232
  2. Yazar: EMİNE KEKLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA SAYGILI YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de göçmen statüsünde bulunan ve burada üreyen Passer hispaniolensis (Söğüt serçesi) türünün genetik yapısı, PCR-RFLP yöntemiyle analiz edilmiştir. Türkiye'nin çeşitli lokasyonlarından temin edilen P. hispaniolensis bireylerine ait doku örnekleri kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada, mitokondriyal DNA'nın ND2 ve kontrol bölgesi (CR/D-loop) bölgelerindeki potansiyel varyasyonlar, tür içi farklılıkların tespiti amacıyla incelenmiştir. Analiz sonuçları, incelenen P. hispaniolensis bireylerinde mtDNA'nın ND2 ve D-loop bölgelerinde Alu, HaeIII ve HinfI restriksiyon enzimleri ile tek bir kesim bölgesinin varlığını ortaya koymuş, ancak farklı kesim desenlerine rastlanılmamıştır. Türkiye'de üreme dönemini geçiren bu göçmen tür üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmaya göre incelenen mtDNA bölgeler ve bireyler için tür içi polimorfizm saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the genetic structure of the species Passer hispaniolensis (Spanish sparrow), which is a migrant and breeds in Turkey, was analyzed by PCR-RFLP method. In this study, which was conducted using tissue samples of P. hispaniolensis individuals obtained from various locations in Turkey, potential variations in the ND2 and control region (CR/D-loop) of mitochondrial DNA were examined in order to determine intraspecific differences. The analysis results revealed the presence of a single cutting region with Alu, HaeIII and HinfI restriction enzymes in the ND2 and D-loop regions of mtDNA in the examined P. hispaniolensis individuals, but no different cutting patterns were observed. According to this study conducted on this migratory species that spends its breeding season in Turkey, no intraspecific polymorphism was detected for the examined mtDNA regions and individuals.