Bazal kortizol, DST testi sonuçları, serum TSH, serum serbest T4,T3, trigliserit/glukoz indeksinin sleeve gastrektomi sonrası kilo verme üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of basal cortisol, DST test results, TSH, serum free T4, T3, Ty/glucose index on weight loss after sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 933231
  2. Yazar: AYŞENUR KÖRDÜĞÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN SAYİNER, PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Preoperatif bazal kortizol, DST testi sonuçları, TSH, serum serbest T4,T3,trigliserit/glukoz indeks değerlerinin sleeve gastrektomi sonrası ilk bir yılda kilo verme başarısı üzerine etkisini saptamak ve kilo kaybını predikte etme durumunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020 ile Mart 2024 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bariyatrik cerrahi operasyonu yapılan 79 hastanın anamnezleri, demografik verileri, biyokimyasal laboratuvar sonuçları, almış oldukları tedaviler ve postoperatif kilo takip notları retrospektif olarak incelenmiştir. 3.,6. ve 12 . aylardaki toplam kilo kayıp yüzdeleri hesaplanıp bu veriler ile arasında istatistiksel olarak ilişki olup olmadığı çift ve çok değişkenli istatistiksel analizler ile araştırıldı. Bulgular:Postoperatif dönemde 6 ayı tamamlamış 79 hastanın toplam kilo kayıp yüzdesi (TWL) ≥% 25 (n=51) ve % 30 (n=41) ve ≤% 30 (n=19) şeklindedir. Yaş ortalaması TWL ≤% 30 grubunda (medyan 40),TWL >% 30 grubuna (medyan 32) göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p% 30 grubuna (medyan 3,68 ng/dL) göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,033). Serum kortizol değeri TWL ≤% 30 grubunda (medyan 7,99 µg/dL ) TWL >% 30 grubuna (medyan 8,9 µg/dL) göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,019).Delta DST değeri değeri TWL ≤% 30 grubunda (medyan -7,49) TWL >% 30 grubuna (medyan -9,47) göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,036).TWL12 >% 30 durumu üzerine yapılan ROC analizinde yaş kesim değeri 33 olarak saptandı. Yaş ≤33 grubunda 6. ay TWL yüzdesi ( medyan % 30,33) yaş>33 grubuna (medyan % 25,39) anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,002). Yaş ≤33 grubunda 12. ay TWL yüzdesi ( medyan % 39,78) yaş>33 grubuna (medyan % 31,67) anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=% 30 durumu üzerine yapılan ROC analizinde serbest T3 kesim değeri 3,51 ng/dL olarak saptandı. Serbest T3 ≤ 3,51 grubunda 12. ay TWL yüzdesi ( medyan % 32,4) Serbest T3 > 3,51 grubuna (medyan % 37,57) anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effect of preoperative basal cortisol, DST test results, TSH, serum free T4, T3, Tg/glucose index values on weight loss success in the first year after sleeve gastrectomy and to examine the predictive status of weight loss. Materials and Methods:Patient anamnesis, demographic data, biochemical laboratory results, treatments and postoperative weight follow-up notes of 79 patients who underwent bariatric surgery at Gaziantep University Şahinbey Training and Research Hospital between January 2020 and March 2024 were retrospectively analyzed. Percentages of total weight loss at 3, 6 and 12 months were calculated and the statistical relationship between these data was investigated by bivariate and multivariate statistical analyses. Results: : The total weight loss percentage of 79 patients who completed 6 months in the postoperative period was ≥25% (n=51) and 30% (n=41) and ≤30% (n=19). Mean age was significantly higher in the TWL ≤ % 30 group (median 40) than in the TWL >% 30 group (median 32)(p30% 30 group (median 3.68 ng/dL)(p=0.033). Serum cortisol value was significantly lower in the TWL ≤30% group (median 7.99 µg/dL) than in the TWL >30% group (median 8.9 µg/dL)(p=0.019). Delta DST value was significantly higher in the TWL ≤30% group (median -7.49) than in the TWL >30% group (median -9.47)(p=0,036).In the ROC analysis performed on TWL12 >30% status, the age cut-off value was found to be 33. The 6th month TWL percentage (median 30.33% ) was significantly higher in the age ≤33 group than in the age >33 group (median 25.39% )(p=0.002).The 12th month TWL percentage (median 39.78% ) was significantly higher in the age ≤33 group than in the age >33 group (median 31.67% )(p=30% status, the free T3 value was found to be 3.51 ng/dL. The 12th month TWL percentage in the Free T3 ≤ 3.51 group (median 32.4% ) was significantly lower than in the Free T3 > 3.51 group (median 37.57% )(p=