Malvarlığına karşı suçlarda etkin pişmanlık
Effective repentance in crimes aganist property
  1. Tez No: 933233
  2. Yazar: SAFFET SERDAR TULĞAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN KÖPRÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Etkin pişmanlık kavramı ceza hukuku sistematiği açısından sözlük manalarıyla benzerlik göstermektedir. Doktrinde de etkin pişmanlık kavramının tanımı çeşitli perspektiflerle ortaya konulmuştur. Diğer ceza hukuku konularında olduğu gibi 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 168. maddesinde sayılan malvarlığına karşı suçlara ilişkin ele aldığımız etkin pişmanlık konusunda da, doktrinde görüş ayrılıkları, uygulamada çeşitli spesifik sorunlar ve gri alanlar bulunmaktadır. Çalışmamızda malvarlığına karşı suçlarda etkin pişmanlık kavramını 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 168. maddesi çerçevesince ele alarak açıklamaya çalıştık. Her ne kadar daha önce etkin pişmanlık kapsamında yazılmış tezler ve çalışmalar olsa da, bu tezlerin belli bölümlerinde genel olarak malvarlığına karşı suçlara ilişkin etkin pişmanlık kavramına yer verildiği anlaşılmıştır. Tezimiz bu anlamda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 168. maddesi çerçevesinde malvarlığına yönelik suçlardaki etkin pişmanlık konusuna özgülenen bir tez olma özelliği göstermektedir. Bu kapsamda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 168. maddesinde sayılan malvarlığına karşı suçlara ilişkin etkin pişmanlık konusunu olabildiğince ayrıntılı olarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the effective repentance is similar to dictionary meaning in terms of criminal law systematics. In the doctrine, it shows that the definition of the effective repentance law has been discussed with various perspectives. As in other criminal law matters, crimes against property regarding effective repentance, listed in Article 168 of Turkish Penal Code No. 5237, have various different opinions in the doctrine and specific problems and gray areas i n practice. In our study, we tried to explain crimes against property in effective repentance, in accordance with the Article 168 of Turkish Penal Code No. 5237. Although there are many studies and theses reganding effective repentance, it has been understood that most of these theses have sections, featuring effective repentance in crimes against property. In this sense, our thesis is a study devoted to the subject of effective repentance in crimes against property within the framawork of Article 168 of Turkish Penal Code No. 5237. Fort his reason, the issue of effective repentance regarding crimes against preperty listed in Article 168 of Turkish Penal Code No. 5237, has been tried to be discussed in as much detail as possible.