İbn Haldun'un iktisadi görüşleri
Ibn Khaldun's economic views
  1. Tez No: 933235
  2. Yazar: MEHMET AKSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
''İbn Haldun'un İktisadi Görüşleri'' adlı tez çalışmamız İbn Haldun'un genel görüşleri ve iktisadi görüşlerini kapsayan iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İbn Haldun'un hayatı, ilmi şahsiyeti, eserleri ve genel düşünce yapısının temelini oluşturan umrân ilmi, asabiyet, bedevîlik ve hadarîlik kavramları incelenmiştir. İbn Haldun'un fikirlerinin oluşmasına etki eden durumlar ve deneyimlerine dikkat çekilmiş ve disiplinler arası bir yaklaşımla ifade ettiği iktisadi görüşlerine, bu görüşler arasındaki ilişkiye bu kavramlar ekseninde dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde ise İbn Haldun'un iktisadi alandaki görüşleri çerçevesinde iktisadi faaliyetlerin insan açısından zorunluluğu, mülkiyet, emek, kazanç yolları, rızık, devletin ticari hayattaki görevleri, vergi, kalkınma, enflasyon, piyasa ve pazar konuları ele alınmıştır. İlgili iktisadi konular ayet ve hadisler çerçevesinde değerlendirilmiş, bu konuların İbn Haldun'un düşünce yapısındaki durumuna temas edilmiş ve modern iktisatçıların görüşleri ile karşılaştırılarak ortaya sunduğu fikirler analiz edilmiştir. Güncel problemler dikkate alınarak neden sonuç ilişkisi içerisinde bu problemlerin temeline inilmiş ve İbn Haldun'un sunmuş olduğu çözüm önerileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled ''Ibn Khaldun's Economic Views'' consists of two main parts covering Ibn Khaldun's general views and economic views. In the first part, Ibn Khaldun's life, his scientific personality, his works and the concepts of umrân science, asabiyyah, bedouinism and hadarism, which form the basis of his general thought structure, are examined. Attention was drawn to the situations and experiences that influenced the formation of Ibn Khaldun's ideas, and attention was drawn to his economic views, which he expressed with an interdisciplinary approach, and the relationship between these views on the axis of these concepts. In the second part, within the framework of Ibn Khaldun's views in the field of economics, the necessity of economic activities for human beings, property, labor, ways of earning, sustenance, the duties of the state in commercial life, tax, development, inflation, market and market are discussed. The related economic issues were evaluated within the framework of verses and hadiths, the status of these issues in Ibn Khaldun's thought structure was touched upon and the ideas he presented were analyzed by comparing them with the views of modern economists. Taking into account the current problems, the basis of these problems is analyzed in a cause and effect relationship and the solutions offered by Ibn Khaldun are stated.