Kaçkar dağları milli parkı kaynak değerleri ve ziyaretçi profilinin belirlenmesi
Kackar mountains national park resource values and determining the visitor profile
- Tez No: 933236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM İNANÇ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kaçkar Dağları, Türkiye'nin kuzeydoğusunda ve Doğu Karadeniz Bölgesinde, Rize ili Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Kaçkar Dağları ve çevresinde farklı ekosistemler barındırmakta olup biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengindir. Kaçkar Dağları; doğal, kültürel görsel ve olağanüstü kaynak değerlerinin yanı sıra fazlaca zengin birçok fauna ve floraya ev sahipliği yapmaktadır. Bu çevrede ayrıca korunması gereken ve yok olmaya yüz tutmuş türler de bulunmaktadır. Kaçkar Dağları zirvelerinde ve eteklerinde jeomorfolojik olaylar sonucu oluşmuş birçok irili ufaklı krater göller bulunmaktadır. Hem yaban hayatı açısından hem de bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olan Kaçkar Dağları korunmaya muhtaç hassas bölgelerden bir tanesidir. Bu sebepledir ki, 31.08.1994 tarihinde Kaçkar Dağları Milli Park olarak ilan edilmiştir. Milli Park ilanından sonra özel kanunlarla korunmaya başlayan bölgede bulunan kaynak değerlerdeki korumacı politika neticesinde elde edilen değişim ve gelişimin aksine turizm açısından ülkemizde oluşan yüksek talep sebebiyle karşılaşılan sıkıntılar, bu bölgedeki korumacı yaklaşım ile turizm geliri arasında sıkışıp kalmıştır. Doğal kaynakların mevcudiyeti ve korunmaya ihtiyacı aşırı misafir baskısı sebebiyle tehlikeye girmiş ve doğal kaynaklarımızın bir kısmı daha şimdiden yok olmaya başlamıştır. Tam da bu noktada Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde oluşan aşırı ziyaretçi baskısı neticesinde alana gelen ziyaretçilerle yüz yüze yapılan anketler neticesinde mevcut durumun gözlemlenmesi ve değerlendirmesi yapılarak sonuca dair çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kaçkar Mountains are located in the northeast of Türkiye, in the Çamlıhemşin district of the Rize province, within the Eastern Black Sea Region. Hosting diverse ecosystems, the Kaçkar Mountains are rich in biological diversity. In addition to their natural, cultural, visual, and extraordinary resource values, they are home to a wide variety of fauna and flora. Within this environment, there are also species that are endangered and at risk of extinction. Numerous small and large crater lakes, formed as a result of geomorphological events, are found on the peaks and slopes of the Kaçkar Mountains. Both in terms of wildlife and plant diversity, the Kaçkar Mountains are one of the sensitive areas in need of protection. For this reason, on 31.08.1994, the Kaçkar Mountains were declared a National Park. Despite the protective policies for the valuable resources in the region, which began with the declaration of the National Park, the difficulties encountered due to the high demand for tourism in our country stand in contrast to the changes and developments achieved. The conservationist approach in this region has become stuck between the conservation of resources and tourism revenue. The presence of natural resources and the need for conservation have been endangered due to excessive visitor pressure, and some of our natural resources have already begun to disappear. It is at this point that observations and evaluations of the current situation have been made based on surveys conducted with visitors to the Kaçkar Mountains National Park, and solution proposals have been developed accordingly.