Hz. Peygamber'in (s.a.s) hadislerinde medih üslubu
The medih style in the hadiths of the prophet Muhammed (uwbp)
  1. Tez No: 933266
  2. Yazar: ZÜBEYİR BADECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Övmek, insanın fıtratından gelen bir özelliktir. Temelde sevginin dildeki bir yansımasıdır. Kadim bir tür olarak övgü ise geçmişten günümüze dildeki varlığını sürekli olarak devam ettirmiştir. Arapçada karşımıza medh olarak çıkan övgü, zamanla bu dilde kendisi için müstakil bir alan oluşturmuştur. Kendisine has fiilleri, kalıpları ve üslupları meydana getirmiştir. Medh fiilleri sadece medh için kullanılmıştır. Asıllarıyla ilgili görüş ayrılıklarıyla beraber bu fiiller belli kurallar çerçevesinde kullanılmıştır. Faili ve mahsusunun farklı özellikleri vardır. Kur'an-ı Kerim'de de medh fiili dolayısıyla medh üslubu kullanılmıştır. Medh, bir tür olarak Arap şiirinde yer bulmuştur. Cahiliye döneminde örneklerine rastlanan medh türü günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) için yazılan medh şiirleri bu türü geliştirmiş ve zirvelere taşımıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir şeyi teşvik etmek istediği durumlarda, bir şeyi takdir ettiği durumlarda veya sevdiği bir şeyi övmek istediği durumlarda bu üslubu hadislerinde kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Praising is a feature that comes from human nature. Praise is basically a reflection of love in language. Praise, as an ancient genre, has continued its existence in the language from past to present. Praise, which appears as“medh”in Arabic, has created an independent field for itself in this language over time. It created its own unique actions, patterns and styles. Medh verbs are used only for praise. Although there are differences of opinion regarding their origins, these verbs have been used within the framework of certain rules. The perpetrator and the particular have different characteristics. The verb praise and therefore the style of praise are also used in the Holy Quran. Medh has found a place in Arabic poetry as a genre. The type of eulogy, examples of which were found in the period of ignorance, continues to exist today. Praise poems written for our Prophet (pbuh) developed this genre and took it to the top. Our Prophet (pbuh) used this style in his hadiths when he wanted to encourage something, when he appreciated something, or to praise something he liked.