Obsessive compulsive personality traits as a risk factor for prolonged grief disorder
Uzamış yas bozukluğu için bir risk faktörü olarak obsesif kompulsif kişilik özellikleri
- Tez No: 933329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, obsesif-kompulsif kişilik özellikleri ile uzamış yas bozukluğu semptomları arasındaki ilişkiyi, Boelen ve arkadaşlarının bilişsel-davranışçı modeli çerçevesinde açıklayan bir model önermeyi ve test etmeyi amaçlamıştır. Önerilen teorik modelde, obsesif-kompulsif kişilik özelliklerinin deneyimlenen gerçek dışılık hissiyle, yasla ilgili bilişlerle ve kaçınma davranışlarıyla ilişkili olması ve bunların da uzamış yas bozukluğuyla ilişkili olması beklenmiştir. Bu çalışmanın örneklemi, sevilen bir yakınını kaybetmiş olan 18 ile 65 yaş arasındaki 585 kişiden oluşmaktadır. Kaybın üstünden 5 yıldan fazla süre geçen katılımcılar çalışmaya dahil edilmemiştir. Uygun örnekleme yöntemi kullanılmış ve veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Kullanılan ölçüm araçları ise Patolojik Obsesif-Kompulsif Kişilik Ölçeği (POKKÖ), Uzamış Yas Envanteri Revize Formu (UYE-13-R), Yas Bilişleri Ölçeği (YBÖ), Uzamış Yasta Depresif ve Kaygılı Kaçınma Ölçeği (DKKÖ), ve Deneyimlenen Gerçek Dışılık Ölçeği (DGDÖ)'dir. Analizler SPSS AMOS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, obsesif-kompulsif kişilik özellikleri ile uzamış yas bozukluğu arasındaki ilişkiyi, deneyimlenen gerçek dışılık, yas bilişleri ve kaygılı kaçınma üzerinden açıklayan modelin desteklendiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, kişilik özelliklerinin bireylerin yas sürecini şekillendirmedeki önemli etkisini ampirik olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to propose and test a model explaining the relationship between obsessive-compulsive personality traits (OCPT) and prolonged grief disorder (PGD) symptoms through the cognitive-behavioral conceptualization of Boelen and colleagues. In the proposed theoretical model, it was expected that obsessive-compulsive personality traits would be associated with experienced unrealness, grief cognitions, and avoidance which will result in a relationship with prolonged grief symptoms. The participants of the present study consisted of 585 individuals aged between 18 and 65 years who had lost a loved one through death. Participants who had lost a loved one more than 5 years ago were not included in the study. The convenience sampling method was used, and data was collected online. The measurement tools were the Pathological Obsessive-Compulsive Personality Scale (POPS), Prolonged Grief Scale Revised (PG-13-R), Grief Cognitions Questionnaire (GCQ), Depressive and Anxious Avoidance in Prolonged Grief Questionnaire (DAAPGQ), and Experienced Unrealness Scale (EUS). Analyses were conducted using the SPSS AMOS software. The results revealed that the proposed model, which explains the relationship between OCPT and PGD through unrealness of experience, grief cognitions, and anxious avoidance, was supported. These findings provide empirical evidence for the significant impact of personality traits shaping the way individuals grieve.