Migrant women's shelters: A comparative analysis of Germany and Türkiye
Göçmen kadın sığınma evleri: Almanya ve Türkiye üzerine karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 933330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇAKIROĞLU ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Göç ve aile içi şiddetin kesişimi göç çalışmalarında önemli bir alandır, ancak bazı yönleri henüz ele alınmamıştır. Bu çalışma, kadın sığınma evlerinin Almanya ve Türkiye'deki göçmen kadınları desteklemedeki rolünü tarihsel süreç, ulusal ve uluslararası politikalar ve kurumsal çerçeveler üzerinden analiz etmektedir. Çalışma, kadınların sadece cinsiyetleri nedeniyle değil, göçmenlik statüleri gibi çoklu kimliklerin kesişimi yoluyla da baskı altında tutulduğunu savunan kesişimsel teoriyi teorik dayanak olarak almaktadır. Bu teori aynı zamanda göçmen kadınların şiddetle ilgili yaşadıkları zorlukların yanı sıra siyasi ve yapısal bağlamlarda kesişen kimliklerin karşılaştığı zorlukları da tartışmaktadır. Tez, Almanya ve Türkiye'deki uygulamalar arasındaki farklılıkları anlamayı ve göçmen kadınların aile içi şiddete karşı sahip oldukları koruma mekanizmalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Almanya ve Türkiye'deki göçmen kadınlara yönelik kadın sığınma evlerini karşılaştırmak için nitel karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Yöntem kapsamında, tarihsel süreç, yasal koruma, sığınma evlerinin durumu ve İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin GREVIO raporları faktörler olarak belirlenmiştir. Almanya'da kadın sığınma evlerinde göçmen kadınların ihtiyaçları daha çok kesişimsellik bağlamında ele alınmaktadır. Dil engellerini ve özel ihtiyaçları ele almak için özel hizmetler ve çabalar bulunmaktadır. Ancak Türkiye'deki sığınma evlerinde kesişimsel bir yaklaşımdan bahsetmek henüz mümkün değildir. Her iki ülkede de aile içi şiddeti ele alan tedbirler olmasına rağmen, Türkiye'deki sığınma evlerinde göçmen kadınlar için bürokratik engeller ve kapsayıcı eksiklikler bulunmaktadır. Bu bağlamda, kadın sığınma evlerini kilit koruma merkezleri olarak konumlandıran bu çalışma, göçmen kadınlar için kapsayıcı ve erişilebilir destek hizmetlerinin sağlanması konusunda Almanya ve Türkiye arasında karşılaştırmalı bir tartışmaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intersection of migration and domestic violence is a crucial field in migration studies, however, some aspects have not yet been addressed. This study analyzes the role of women's shelters in supporting immigrant women in Germany and Türkiye through an analysis of the historical process, national and international policies, and institutional frameworks. The study takes intersectional theory as its theoretical underpinning, which argues that women are oppressed by not only gender but through the intersection of multiple identities, such as migration statuses. This theory also discusses the challenges that immigrant women experience with violence, as well as the challenges faced by intersecting identities in political and structural contexts. The thesis aims to understand the differences between the practices in Germany and Türkiye and to analyze the protection mechanisms immigrant women have against domestic violence. Thus, the qualitative comparative analysis method is used to compare women's shelters for immigrant women in Germany and Türkiye. Within the scope of the method, historical time, legal protection, the status of shelters, and the GREVIO reports on the Istanbul Convention were identified as factors. In Germany, the needs of immigrant women in women's shelters are more often addressed in the context of intersectionality. There are specialized services and efforts to address language barriers and special needs. However, it is not yet possible to talk about an intersectional approach for shelters in Türkiye. Although both countries have measures to address domestic violence, there are bureaucratic barriers and inclusion gaps for immigrant women in Turkish shelters. In this context, by positioning women's shelters as key protection centers, this research contributes to a comparative debate between Germany and Türkiye on the provision of inclusive and accessible support services for immigrant women.