Art therapy as a non-judgmental environment: Facilitating emotional expression and healing
Yargılayıcı olmayan bir ortam için sanat terapisini kullanmak: Duygusal ifadeyi kolaylaştırmak ve iyileşmeyi desteklemek
- Tez No: 933367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAREK BRZOZOWSKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
This thesis accompanies and supports my art exhibition work, What I See When I Close My Eyes, which I created, in most parts, by drawing while keeping my eyes closed. The main corpus focuses on how I approached art and endeavoured to use it as a therapeutic tool for healing from my mental illnesses, mainly treatment-resistant depression. My thesis looks at art as a means of therapy and analyses its benefits, aiming to create a nonjudgmental space for artistic expression. Apart from its therapeutic benefits, art can also be a research tool, both as an enquiry of the self and as a means of providing the data for analysis. The data being examined, in this case, is the scribbles being produced in a ritualistic sense of drawing every day, if possible. These drawings are almost akin to mood trackers, but instead of naming moods with emotion-based vocabulary, the tracking is done by artistically reflecting the mind's content on a subconscious level. The artistic approach of drawing with eyes closed produces the data for the research commentary and provides an enquiry of the self through reflection of the mind. It focuses on battling judgmental art critique and instead, being free in self-expression and partaking in self-discovery. The Jungian psychoanalytic approach, Rogerian humanistic psychology, as well as Deleuzian and Guattarian schizoanalysis are chosen for the theoretical background.
Özet (Çeviri)
Bu tez, büyük bölümünü gözlerimi kapalı tutarak çizerek oluşturduğum Gözlerimi Kapattığımda Ne Görüyorum adlı sanat sergisi çalışmamı desteklemektedir. Ana külliyat, sanata nasıl yaklaştığımı ve başta tedaviye dirençli depresyon olmak üzere, baş ettiğim zihinsel hastalıkları iyileştirme çabamı anlatıyor. Bu süreçte sanatı terapötik bir araç olarak kullanmaktayım. Tezim sanatın faydalarını analiz ederken sanatsal ifade için yargılayıcı olmayan bir alan yaratmayı hedefliyor. Sanat, terapötik faydalarının yanı sıra, hem benliğin araştırılması, hem de analiz için veri sağlayan bir araştırma aracı olabilmekte. Bu durumda incelenmekte olan veriler, mümkün olduğunca her gün faaliyet gösterilen ritüelistik bir çizim anlayışıyla üretilen karalamalarımdır. Bu çizimler ruh hallerini duyguya dayalı sözcüklerle adlandırmaktansa, daha çok zihnin içeriğinin bilinçaltı düzeyde sanatsal bir şekilde yansıtılmasını sağlıyor. Tezim, yargılayıcı sanat eleştirisine karşı durarak bunun yerine özgürce kendini ifade etmeye ve öz keşfe odaklanmakta. Teorik arka plan olarak Jungcu psikanalitik yaklaşım, Carl Rogers'ın insancıl kuramı ve Deleuze ile Guattari'nin şizoanaliz yöntemi seçilmiştir.