Ortaokul öğrencilerinin kesir çeşitlerini model türlerine göre modelleme performansının incelenmesi
Examination of the performance of secondary school students in modeling fraction types according to model types
- Tez No: 933368
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin kesir çeşitlerini model türlerine göre gösterme performansının incelemektir. Araştırmada nitel araştırma deseninin tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu İstanbul ili Anadolu yakasında bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 247 kız öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, 2023-2024 eğitim öğretim yılında altıncı ve yedinci sınıf düzeylerindeki öğrencilerden toplanmıştır. Araştırmanın verileri Kesirler Başarı Testi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan Kesirler Başarı Testi'nde alan, küme, uzunluk ve sayı doğrusu model türünün her birinde birim, basit, bileşik ve tam sayılı kesir çeşitlerine ait birer tane soru olmak üzere toplam 16 soru bulunmaktadır. Veri analizi, elde edilen bulgulara ait frekans, yüzde hesaplamaları ve SPSS programında testler yapılmıştır. Araştırma sonucunda; kesir çeşitlerini model ile göstermede öğrencilerin en yüksek performans sergilediği model alan modelidir. Öğrencilerin modelleme performansları incelendiğinde birim kesir ve basit kesir çeşitlerini modelleme performanslarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan altıncı sınıf seviyesinde bulanan öğrencilerin modelleme performansı yedinci sınıf öğrencilerinin modelleme performansına göre daha yüksektir. Öğrenciler kesirleri modelle göstermede; bütünü eş bölememe, verilen bütünü dikkate almama, verilen geometrik şekilden farlı şekil çizme, bütünü bir parça gibi düşünme, sayı doğrusu modelinde iki doğal sayı arasını bir parça alma gibi yaygın hatalar yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the performance of secondary school students in representing fraction types according to model types. The survey model of qualitative research design was used in the research. The research group consists of 247 female students studying in a public secondary school on the Anatolian side of Istanbul. Data was collected from sixth and seventh grade students in the 2023-2024 academic year. The data of the research was obtained using the Fraction Achievement Test. In the Fractions Achievement Test prepared by the researcher, there are a total of 16 questions, one for each of the area, set, length and number line model types, one for unit, simple, compound and integer fraction types. Data analysis, frequency and percentage calculations of the findings and tests were carried out in the SPSS program. As a result of the research; The model in which students show the highest performance in representing fraction types with a model is the field model. When the modeling performances of the students were examined, it was determined that their modeling performance of unit fraction and simple fraction types was higher. The modeling performance of sixth grade students participating in the research is higher than the modeling performance of seventh grade students. Students show fractions with models; They made common mistakes such as not dividing the whole evenly, not taking the given whole into consideration, drawing a shape different from the given geometric shape, thinking of the whole as a part, and taking a part between two natural numbers in the number line model.