Otomasyon ve yapay zekânın ücret ve istihdama etkisi: G7 ve E7 ülkeleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
The impact of automation and artificial intelligence on wages and employment: A comparative analysis on G7 and E7 countries
  1. Tez No: 933419
  2. Yazar: AYTAÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Yapay zekâ ve otomasyon teknolojileri dünyanın tamamını etkisi altına alan ve tüm ülkelerin doğrudan ya da dolaylı yollar ile ilişki kurduğu bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomistlerin son dönemde üzerinde sıklıkla durduğu ve farklı bakış açıları ile farklı yorumlar geliştirdiği konulardan biri yapay zekâ ve otomasyon teknolojilerinin emeğin yerini alıp almayacağı sorusudur. Bu son derece önemli soru emekçiler açısından işlerini kaybetme veya ücretlerinde azalma olabileceği kaygılarını ortaya çıkarmaktadır. Bazı ekonomistler bu doğrultuda fikir beyan ederken diğer bir kısım ekonomist ise bu durumun etkili olmayacağı hatta tam tersi etki yaratabileceği noktasına odaklanmaktadır. Bununla birlikte yapay zekâ ve otomasyon teknolojileri ülkelerin ekonomik koşulları, kültürel yapısı, politik bakış açılarına göre şekillenebilmektedir. Bu kapsamda çalışmada politika önerileri geliştirilmiştir. Çalışmada G7 ve E7 ülke grupları oluşturularak panel ARDL veri analizi yapılmıştır. İstihdam için tahmin edilen modelde robotlaşma katsayısı G7 ve E7 ülkelerinde hem kısa dönemde hem de uzun dönemde istatistiksel olarak anlamlı değildir. Ücret için tahmin edilen modelde G7 ülkelerinde endüstriyel robot stoku değişkeni hem istatistiksel olarak anlamlı hem de ücretleri kısa ve uzun dönemde pozitif yönde etkilemektedir. E7 ülkelerinde endüstriyel robot stoku değişkeni kısa dönemde istatistiki olarak anlamsızdır. Uzun dönemde ise hem istatistiki olarak anlamlı hem de ücretleri pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence and automation technologies are an area that affects the entire world and that all countries have direct or indirect relationships with. One of the issues that economists have frequently focused on recently and have developed different interpretations from different perspectives is whether artificial intelligence and automation technologies will replace labor. This extremely important question raises concerns that workers may lose their jobs or their wages may decrease. While some economists express their opinions in this direction, others focus on the point that this situation will not be effective and may even have the opposite effect. However, artificial intelligence and automation technologies can be shaped according to the economic conditions, cultural structure and political perspectives of countries. Policy recommendations have been developed in this context in the study. In the study, panel ARDL data analysis was performed by creating G7 and E7 country groups. In the estimated model for employment, the robotization coefficient is not statistically significant in the G7 and E7 countries in both the short and long term. In the estimated model for wages, the industrial robot stock variable in G7 countries is both statistically significant and positively affects wages in the short and long term. In E7 countries, the industrial robot stock variable is statistically insignificant in the short term. In the long term, it is both statistically significant and positively affects wages.