Kimyasal katkının derin karıstırma yonteminde performansa etkisinin model deneylerle arastırılması
Investigation of the effect of chemical additives on performance in deep mixing method with model experiments
  1. Tez No: 933418
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞÜKRÜ ÖZÇOBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Derin Karıştırma (DSM) yöntemiyle magnezyum oksit (MgO) katkılı çimento stabilizasyonunun ince daneli zeminlerin mühendislik özellikleri üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı farklı MgO katkı oranlarının (%0, %10 ve %25) ve kür sürelerinin (14, 28 ve 56 gün) zeminlerin serbest basınç dayanımı (qu), elastisite modülü (E50), birim deformasyon davranışları üzerindeki etkilerini belirlemektir. Deneyler kapsamında düşük mukavemetli doğal zemin numuneleri MgO ve çimento katkısı ile karıştırılarak çeşitli oranlarda stabilize edilmiş ve bu katkılarla zeminlerin davranışlarındaki iyileştirme potansiyeli değerlendirilmiştir. Numuneler laboratuvar ortamında hazırlanan DSM karışımını temsil edecek şekilde, %0, %10 ve %25 MgO oranlarında stabilize edilmiştir. Her bir katkı oranı için 14, 28 ve 56 günlük kür sürelerine tabi tutulan numuneler üzerinde serbest basınç dayanımı testleri (qu) gerçekleştirilmiştir. Test sonuçlarına göre MgO katkısının zeminlerin mekanik özellikleri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. MgO katkısının artışıyla serbest basınç dayanımında (qu) belirgin bir iyileşme sağlanmış, elastisite modülünde ise kayda değer bir artış gözlemlenmiştir. 14 günlük kür süresinde, katkısız numunenin ortalama dayanımı 0,247 MPa iken, %10 MgO içeriği ile bu değer 0,309 MPa'a, %25 MgO içeriğinde ise 0,332 MPa'a yükselmiştir. 28 günlük kür süresinde, katkısız numunenin ortalama dayanımı 0,279 MPa olarak belirlenirken, %10 MgO katkısıyla bu değer 0,426 MPa'a, %25 MgO katkısıyla ise 0,472 MPa'a çıkmıştır. 56 günlük kür süresinde ise katkısız numunenin ortalama dayanımı 0,300 MPa olarak ölçülmüş; %10 MgO katkısı ile dayanım 0,475 MPa'a, %25 MgO katkısıyla ise 0,516 MPa seviyesine ulaşmıştır. Ayrıca, MgO katkısının birim deformasyon davranışını olumlu yönde etkilediği, kür sürelerine bağlı olarak birim deformasyonların azaldığı tespit edilmiştir. Sonuçlar MgO katkısının ve kür süresinin zemin iyileştirme uygulamalarında zemin mukavemetini artırmada etkili olduğunu ve DSM yöntemi ile kullanılan bu stabilizasyon yaklaşımının geleneksel yöntemlere güçlü bir alternatif oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of magnesium oxide (MgO) added cement stabilization with Deep Mixing (DSM) method on the engineering properties of fine-grained soils were investigated experimentally. The aim of the study was to determine the effects of different MgO addition rates (0%, 10%, 25%) and curing times (14, 28 and 56 days) on the unconfined compressive strength (qu), modulus of elasticity (E50) and unit strain behaviors of soils. Within the scope of the experiments, low-strength natural soil samples were mixed with MgO and cement additives and stabilized at various rates, and the improvement potential in the behaviors of the soils with these additives was evaluated. The samples were stabilized at 0%, 10% and 25% MgO rates to represent the DSM mixture prepared in the laboratory environment. Unconfined compressive strength tests (qu) were performed on the samples subjected to 14, 28 and 56-day curing times for each additive rate. According to the test results, it was observed that MgO addition had positive effects on the mechanical properties of the soils. With the increase in MgO addition, a significant improvement was achieved in unconfined compressive strength (qu) and a significant increase was observed in the modulus of elasticity. In the 14-day cure period, the average strength of the sample without additives was 0.247 MPa, while this value increased to 0.309 MPa with 10% MgO content, and to 0.332 MPa with 25% MgO content. In the 28-day cure period, the average strength of the sample without additives was determined as 0.279 MPa, while this value increased to 0.426 MPa with 10% MgO addition, and to 0.472 MPa with 25% MgO addition. In the 56-day cure period, the average strength of the sample without additives was measured as 0.300 MPa; with 10% MgO addition, the strength reached 0.475 MPa, and with 25% MgO addition, it reached 0.516 MPa. In addition, it was determined that the MgO addition positively affected the unit deformation behavior and that unit deformations decreased depending on the curing times. The results show that the MgO addition and the curing time are effective in increasing the soil strength in soil improvement applications and that this stabilization approach used with the DSM method is a strong alternative to traditional methods.