Metasezgisel algoritma tabanlı PI denetleyici ile üç fazlı çift aktif köprülü DA-DA dönüştürücü kontrolü
Control of a three phase dual active bridge DC-DC converter using a metaheuristic algorithm based PI controller
  1. Tez No: 933420
  2. Yazar: TURGUT ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA DANAYİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Üç fazlı çift aktif köprülü DA-DA dönüştürücüler, çift yönlü enerji akışı sağlayarak yüksek verimlilik, geniş gerilim aralığı ve galvanik izolasyon gibi avantajlar sunar, bu nedenle güç elektroniği uygulamalarında yaygın olarak tercih edilirler. Ancak, çıkış geriliminin istenilen seviyede tutulması, ani gerilim dalgalanmaları ve parametre değişimi gibi bozucu etkilere karşı kararlı bir performans sergilemesi için etkili bir denetleyici tasarımı gereklidir. Bu çalışmada, dönüştürücünün temel çalışma prensibi ve teorik hesaplamaları incelenmiş, tasarım ve kontrol, metasezgisel algoritmalarla optimize edilmiş PI kontrolcüsü ile gerçekleştirilmiştir. MATLAB/Simulink (R2023b) ortamında bozucu etkiler altında sistem performansı değerlendirilmiş, PI kontrolcü parametreleri, Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO), Yapay Arı Kolonisi (ABC) ve Karınca Kolonisi (ACO) algoritmaları ile optimize edilmiştir. PSO ile optimize edilen parametreler, sistemin yükselme süresi, oturma süresi ve üst aşımını azaltarak çıkış geriliminin referansa daha hızlı oturmasını sağlamıştır. Sonuç olarak, metasezgisel algoritmalarla optimize edilen PI kontrolcüsünün DA-DA dönüştürücülerde verimliliği artırma ve bozucu etkilere karşı daha kararlı bir sistem sağlama potansiyeli gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three-phase dual-active bridge (DC-DC) converters offer advantages such as bidirectional energy flow, high efficiency, a wide voltage range, and galvanic isolation, making them widely preferred in power electronics applications. However, maintaining the output voltage at the desired level requires an effective controller design to ensure stable performance under disturbance effects such as sudden voltage fluctuations and parameter variations. In this study, the basic operating principle and theoretical calculations of the converter are examined, and the design and control are optimized using a metaheuristic algorithm-based PI controller. The system performance under disturbance effects is evaluated in the MATLAB/Simulink (R2023b) environment, and the PI controller parameters are optimized using Particle Swarm Optimization (PSO), Artificial Bee Colony Algorithm (ABC), and Ant Colony Optimization (ACO) algorithms. The parameters optimized by PSO improve system performance by reducing rise time, settling time, and overshoot, leading to faster settling of the output voltage to the reference value. As a result, the study demonstrates the potential of a metaheuristic algorithm-optimized PI controller to enhance efficiency and provide a more stable system against disturbance effects in DC-DC converters.