Tarımsal uygulamalarda agro-fotovoltaik sistemlerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of agro-photovoltaic systems in agricultural applications
  1. Tez No: 933435
  2. Yazar: SÜLEYMAN FURKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DURUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Ziraat, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda hızla artan enerji talebi, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini giderek artırmıştır. Özellikle güneş enerjisi, sürdürülebilir, temiz ve kolay erişilebilir yapısıyla enerji üretiminde öne çıkan bir seçenek haline gelmiştir. Ancak enerji üretimi için ayrılan alanların artışı, tarım arazileri üzerindeki baskıyı da beraberinde getirmiştir. Tarımın tarihine bakıldığında, ilk çağlarda enerji üretiminde önemli bir rol oynamış, insan ve hayvan gücü üzerinden üretim sağlayarak toplumların gelişiminde merkezi bir konumda yer almıştır. Ancak sanayi devrimiyle birlikte modernleşen üretim teknikleri, sulama sistemleri ve makinelerin yaygınlaşmasıyla tarım, günümüzde büyük miktarda enerji tüketen bir sektör haline gelmiştir. Bu durum, enerji üretimi ile tarımsal faaliyetleri bir araya getiren yenilikçi çözümlere olan ihtiyacı doğurmuştur. Agro-fotovoltaik sistemler, tarım arazilerinde fotovoltaik panellerin kullanılmasıyla elektrik enerjisi üretimi ve tarımı bir arada, birbirini engellemeden sürdürülebildiği yenilikçi sistemlerdir. Bu sistemler, güneş panellerinin tarım arazileri üzerine tarımı engellemeyecek şekilde yerleştirilmesiyle enerji üretimi sağlarken, kurulan sisteme göre bitkiler için su tasarrufu ve sıcaklık kontrolü gibi ek faydalar da sunabilmektedir. Aynı zamanda çiftçiler için ek gelir kaynağı oluşturarak ekonomik sürdürülebilirliği desteklemektedir. Bu çalışmada, agro-fotovoltaik sistemlerinin tarımsal üretim, enerji üretimi ve çevresel açıdan faydaları incelenmiştir. Araştırma, bu sistemlerin arazi kullanım verimliliğini artırdığını, enerji üretimi ve tarımın aynı arazi üzerinde birbirini engellemeyecek şekilde yapılabildiğini göstermektedir. Agro-fotovoltaik sistemlerinin geniş ölçekte uygulanması, gıda ve enerji güvenliği için yenilikçi bir çözüm sunarak sürdürülebilir kalkınmaya önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing demand for energy in recent years has significantly raised the importance of renewable energy sources. Solar energy, in particular, has emerged as a prominent option in energy production due to its sustainable, clean, and easily accessible nature. However, the expansion of areas allocated for energy production has also increased pressure on agricultural lands. Looking at the history of agriculture, it played an important role in energy production in ancient times and was central to the development of societies by enabling production through human and animal power. However, with the Industrial Revolution and the modernization of production techniques, irrigation systems, and the widespread use of machinery, agriculture has become a sector that consumes large amounts of energy today. This has created a need for innovative solutions that integrate energy production with agricultural activities. Agro-photovoltaic systems are innovative solutions that use photovoltaic panels on agricultural lands to simultaneously produce electricity and sustain agriculture without hindering either one. These systems generate energy by placing solar panels on agricultural lands in a way that does not obstruct farming activities, and depending on the installed system, they can also provide additional benefits such as water conservation and temperature control for plants. Additionally, they support economic sustainability by providing an extra source of income for farmers. This study examines the benefits of agro-photovoltaic systems in terms of agricultural production, energy generation, and environmental aspects. The research shows that these systems increase land use efficiency and that energy generation and agriculture can be carried out on the same land without interfering with each other. Large-scale implementation of agro-photovoltaic systems can provide an innovative solution for food and energy security, making significant contributions to sustainable development.