Ceylanpınar tarım işletmesinde sürdürülebilirlik için agro-ekolojik kalite ve hassasiyetlerinin belirlenmesi
Determination of agro-ecological quality and sensibilities for sustainability of Ceylanpinar state farm-Turkey
- Tez No: 233583
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmada Ceylanpınar tarım işletmelerinde, tarımsal amaçlı ve bilgisayar temelli arazi değerlendirme ve karar destek sistemi olan MicroLEIS DSS'in uygulanması ile tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilirlik limitleri belirlenmiştir. Temel olarak Akdeniz bölgesi için tasarlanmış olan MicroLEIS DSS sisteminin, Akdeniz ve Güneydoğu ikliminin hakim olduğu kurak alanlardaki uygulamalarda karşılaşılabilecek olumlu veya olumsuz yönleri de ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada MicroLEIS DSS in içerdiği agro-ekolojik kalite değerlendirme sisteminden (Pro&Eco) yararlanılmış ve 5 aşamada çalışma alanı değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında çalışma alanında topraktaki su rejimi değerlendirilen pek çok bitki türü açısından kuru tarım koşullarında çok uygun olmasına karşın don riskinin üretimi sınırlandırıcı olduğu belirlenmiştir. Arazi yetenek sınıfları açısından işletme topraklarının S2 (iyi tarımsal kullanım yeteneği) ve S3 (orta tarımsal kullanım yeteneği) olduğu belirlenmiştir. Seri bazında buğday, mısır ve pamuk için yıllık ürün tahmini sonucunda en fazla verim buğday için Ceylanpınar serisinde 5674 kg/ha, mısır ve pamuk için Aburman serisinde sırası ile 6693 kg/ha ve 2955 kg/ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, agricultural land sustainability of Ceylanpınar State Farm soils were predicted using MicroLEIS DSS (Computer based Mediterranean Land Evaluation Information and Decision Support System). The advantages and disadvantages of the MicroLEIS in arid regions as Mediterranean and Southeastern Anatolia Climate were studied. The Pro&Eco (Agro- ecological land evaluation system) and its five models were used in the study. The results shows that soil-water balances of almost all soil series were suitable for rainfed cultivation in the study area but frost risk were found limiting factor to productivity. Land capability classes were determined as S2 (Land with good agricultural use capability) and S3 (Land with moderate agricultural use capability). Crop yield were predicted on each soil series for wheat, cotton and maize. Ceylanpınar soil series were predicted as the best productive soil series for wheat cultivation as 5674 kg/ha, Aburman soil series were predicted the best productive soils for maize and cotton as 6693 kg/ha and 2955 kg/ha, respectively.