IPS ataklarının incelenmesi ve hata oranının azaltılması için hibrit bir model önerisi
A hybrid model proposal for the study of ips attacks and reducing the error rate
  1. Tez No: 933437
  2. Yazar: FERHAT TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM, DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Siber güvenlik dünyasında IPS sistemleri oldukça önemli bir yere sahip olup bu sistemlerin başarım oranı ile güvenlik sistemlerindeki koruma seviyesi doğru orantılıdır. Bu çalışmada IPS sistemlerinde başarım oranını artırmak ve hata oranını azaltmak için hibrit bir model önerisi sunulmuştur. Sadece klasik imza tabanlı çalışan veya tamamen makine öğrenmesi ile oluşturulmuş IPS sistemlerinin hata oranının beklenildiği kadar düşük olmaması siber güvenlik sistemlerinde koruma görevini olumsuz etkilemektedir. Bu soruna çözüm olması amacı ile bu çalışmada, hibrit bir IPS sistemi oluşturulmuş ve hata oranı azaltılmaya çalışılmıştır. Hibrit IPS Sistemi Modelinde, imza tabanlı koruma, makine öğrenmesi, kara liste kullanımı, DDoS koruması ve kaynak IP lokasyon kontrolü gibi birçok önemli faktöre yer verilmiştir. Birçok farklı parametrenin aynı sistemde kullanılması hem koruma başarım oranını artırmış hem de sistemi yöneten siber güvenlik uzmanlarına esnek bir mimari yönetimi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
IPS systems have a very important place in the cyber security world, and the performance rate of these systems is directly proportional to the level of protection in security systems. In this study, a hybrid model proposal is presented to increase the performance rate and reduce the error rate in IPS systems. The fact that the error rate of IPS systems that work only on classical signature basis or are created entirely with machine learning is not as low as expected, negatively affects the protection duty in cyber security systems. In order to solve this problem, in this study, a hybrid IPS system was created and the error rate was tried to be reduced. The Hybrid IPS System Model includes many important factors such as signature-based protection, machine learning, blacklist usage, DDoS protection and source IP location control. The use of many different parameters in the same system both increased the protection performance rate and provided a flexible architectural management for the cyber security experts who manage the system.