Cultural differences in perceived traditional and smart indoor soundscape of domestic spaces: A focus on Arab and Turkish residents
İç mekan geleneksel ve akıllı işitsel peyzaj algısında kültürel farklılıklar: Arap ve Türk sakinler üzerine bir odak çalışması
- Tez No: 933448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAPATYA NUR DÖKMECİ YÖRÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, akıllı evlerin mevcut akustik durumunu anlamak, akıllı teknolojinin algılanan iç mekân ses peyzajına etkisini değerlendirmek ve bu algıya yönelik kültürel farklılıkları ölçmektir. Çalışmanın odak noktası, Türkiye'de yaşayan Arap ve Türk sakinlerdir. Geleneksel ve akıllı evleri ayırt etmek için bir yöntem bulunamadığından, her ev tipi için bir iç mekân akustik ortam senaryosu tasarlanmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla bir anket yapılmış, katılımcılardan tasarlanmış geleneksel ve akıllı sesleri içeren ev ortamı ses senaryolarını dinlemeleri ve literatürde bulunan iç mekân işitsel peyzaj algısı değerlendirme ölçeğini kullanarak bu sesleri değerlendirmeleri istenmiştir. İngilizce ölçek, odak grup çalışmaları ile Arapça ve Türkçeye çevrilmiştir. Çalışmada, kültürel farklılıkların iç mekân işitsel peyzaj algısını etkilemediği, akıllı teknoloji seslerinin işitsel peyzaj hareketliği algısını artırırken kullanıcıların işitsel konfor düzeyini azaltmadığı ve gürültüye duyarlılığın iç mekân işitsel peyzaj algısı üzerinde belirgin bir etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the current acoustic condition of smart houses, evaluate the effect of smart technology on perceived indoor soundscape, and measure cultural differences regarding that perception. Arab and Turkish residents living in Türkiye were the focus of this study. A method to distinguish traditional and smart houses was not found. Thus, an indoor acoustic environment scenario was designed for each house type. Indoor residential soundscape questionnaire was conducted to answer the research questions, participants were asked to listen to the designed traditional and smart house acoustic environment audio samples, and evaluate the audios using an indoor residential soundscape scale found in the literature. English attributes of the scale were translated to Arabic and Turkish with focus group method. It is found that cultural differences do not affect indoor soundscape perception, embedding smart technology into houses increase eventfulness, yet not decrease comfort ratings of the users, and sensitivity to noise had an influence on indoor soundscape perception.