Irak'ta meme kanserli kadınlarda ebstain barr virüsünün (EBV) in situ hibridzasyon ve immünohistokimyasal teknik kullanılarak saptanması
Detection of ebstain barr virus (EBV) in women with breast cancer in Iraq using in situ hybridization and immunohistochemical technique
- Tez No: 933447
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAYSAA GHAZİ JUMAA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Epstein-Barr virüsünün (EBV) son zamanlarda dünya çapında insan meme kanserinde mevcut olduğu gösterilmiştir, bu da çoğu mide kanseri nazofarenks karsinomu ve çoğu mesane kanserini içeren ve son zamanlarda meme kanseri ile ilişkilendirilen bu kanserin başlamasında ve ilerlemesinde önemli bir rol oynayabilir. Çalışmanın amacı, invaziv duktal karsinom (IDC) ve invaziv lobüler karsinom (ILC) tanısı konmuş bir grup Iraklı kadında meme tümörlerinde Epstein-Barr Virüsü Nükleer Antijen-1 (EBNA-1) ve kodlanmış RNA (EBER) varlığını tespit etmek ve ekspresyon sonuçlarını katılımcıların yaşı ve meme kanserinin derecesi, tipi, boyutu ve diğer klinikopatolojik bulgularıyla ilişkilendirmektir. İmmünohistokimya (IHC) ve kromojenik in situ hibridizasyon (CISH) yöntemi kullanılarak meme dokusunda EBV proteininin (EBER) varlığını tespit etmek için vaka grubu olarak IDC (%92) ve ILC (%8) biyopsi örneklerinden toplam 50 formalinle fikse edilmiş parafine gömülü doku ve kontrol grubu olarak kanserli olmayan meme dokusundan 30 formalinle fikse edilmiş parafine gömülü doku toplanmıştır. EBER RNA sinyalleri 31 (%62) hastada tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epstein–Barr virus (EBV) has been recently shown to be present in human breast cancer worldwide, which could play an important role in the initiation and progression of this cancer, which includes gastric most cancers nasopharyngeal carcinoma, and bladder most cancers and has been recently linked with breast cancer. The study aimed to detect the presence of Epstein-Barr Virus Nuclear Antigen-1 (EBNA-1) and encoded RNA (EBER) with tumors of the breast in a group of Iraqi women diagnosed with invasive ductal carcinoma (IDC) and invasive lobular carcinoma (ILC) and to correlate expression results with the age of the participants and with the grade, type, size and others clinicopathological finding of breast cancer. A total of 50 formalin-fixed paraffinembedded tissue of IDC (92%) and ILC (8%) biopsy samples as cases group and 30 formalin-fixed paraffin-embedded tissues of non-cancerous breast tissue as controls group were collected to detect the presence of EBV protein (EBER) in breast tissue using immunohistochemistry (IHC) and chromogenic in situ hybridization (CISH) method. The EBER RNA signals were detected in 31 (62%).