Seçim kampanyalarında milliyetçilik söylemi: 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi
Nationalist discourse in election campaigns: Presidential Elections of May 14, 2023
  1. Tez No: 933470
  2. Yazar: NURGÜL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN CİZRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşmenin yarattığı toplumsal, ekonomik ve politik dinamikler, milliyetçi söylemin giderek daha belirgin hale gelmesine neden olmaktadır. Savaşlar ve göçler toplumların güvenlik ve kimlik endişelerini arttırırken Avrupa'da milliyetçi partilerin oyları da artmaktadır. Günümüz siyasetinde milliyetçilik, seçim kampanyalarının vaz geçilmez bir söylemidir. Milliyetçilik teorileri, milletin ve milliyetçiliğin kökenini farklı yaklaşımlar üzerinden ele almaktadır. İlkçi yaklaşım, milliyetçiliğin tarih boyunca var olduğunu savunurken, modernistler onu Sanayi Devrimi ve Fransız İhtilali gibi modern süreçlere dayandırmaktadır. Etno-sembolistler ise milletlerin tarihsel hafıza biriktirdiğini ve bu kimliğin semboller ve simgeler aracılığıyla sürdüğünü öne sürmektedir. Bu çalışma, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun miting konuşmalarında milliyetçi söylemin nasıl inşa edildiğini ve seçmen nezdinde nasıl konumlandırıldığını analiz etmektedir. Çalışma kapsamında, milliyetçi söylemin miting konuşmalarındaki kullanımı içerik ve söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada nicel verilerden yararlanarak nitel yönelimli bir araştırma tasarımı ile yürütülmüştür. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun altı farklı ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Samsun, Van) gerçekleştirdiği mitinglerde kullandıkları söylemler karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve veriler kimlik, semboller ve ülke tasavvuru temalarında betimsel olarak analiz edilmiştir. Liderler, milliyetçi söylemi kullanma sıklıkları ve bağlamları açısından farklılık göstermektedir. Erdoğan, söyleminde tarihsel referanslar, milli kimlik ve“Türkiye Yüzyılı”gibi temaları öne çıkarırken, Kılıçdaroğlu daha kapsayıcı, birlik ve beraberliği vurgulayan kolektif bir milliyetçilik anlayışı benimsemektedir. Her iki lider de“biz”ve“öteki”kimliği üzerinden seçmeni belirli bir aidiyet çerçevesine yerleştirmektedir. Erdoğan, semboller ve gelenek üzerinden modernist bir yaklaşım sunarken, Kılıçdaroğlu ulusal kimlik inşasına dayalı bir modernist perspektif benimsemektedir. Türkiye'de liderler, milliyetçi söylemi hem birleştirici hem de ayrıştırıcı bir araç olarak kullanmaktadır. Bu çalışma, seçim dönemlerinde milliyetçi söylemin siyasal iletişimdeki işlevini, liderlerin söylemlerini nasıl şekillendirdiğini ve seçmen üzerindeki etkisini analiz ederek siyaset bilimi, iletişim çalışmaları ve sosyoloji alanlarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The social, economic, and political dynamics generated by globalization have led to the increasing prominence of nationalist discourse. As wars and migration heighten societies' concerns about security and identity, the support for nationalist parties in Europe has also been rising. In contemporary politics, nationalism has become an indispensable element of election campaigns. Nationalism theories examine the origins of nations and nationalism through different approaches. The primordialist perspective argues that nationalism has existed throughout history, whereas modernists associate it with modern processes such as the Industrial Revolution and the French Revolution. Ethno-symbolists, on the other hand, claim that nations accumulate historical memory over time, and this identity is sustained through symbols and emblems. This study analyzes how nationalist discourse was constructed and positioned in the eyes of voters during the May 14, 2023, Turkish presidential elections, focusing on the campaign speeches of Recep Tayyip Erdoğan, the candidate of the People's Alliance, and Kemal Kılıçdaroğlu, the candidate of the Nation Alliance. The study employs content and discourse analysis to examine the use of nationalist discourse in campaign speeches. A qualitative research design, supported by quantitative data, was adopted. The speeches delivered by Erdoğan and Kılıçdaroğlu in six different cities (Istanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Samsun, and Van) were analyzed comparatively, and the data were examined descriptively through the themes of identity, symbols, and national vision. The frequency and contextual use of nationalist discourse differ between the two leaders. While Erdoğan's rhetoric emphasizes historical references, national identity, and the“Century of Türkiye”vision, Kılıçdaroğlu adopts a more inclusive approach, emphasizing unity and collective nationalism. Both leaders construct their narratives around the“we”and“other”identities, shaping voter perceptions through a sense of belonging. Erdoğan integrates symbols and traditions into his discourse, reflecting a modernist approach in nation-building, while Kılıçdaroğlu applies a modernist perspective focusing on national identity construction. In Türkiye, leaders use nationalist discourse both as a unifying force and as a divisive tool against their opponents. This study aims to contribute to the fields of political science, communication studies, and sociology by examining the role of nationalist discourse in political communication during election periods, how leaders shape their rhetoric, and the impact of these narratives on voters.