Uluslararası kamu hukukunda bir kaynak olarak andlaşmaların hukuki, siyasi ve felsefi açıdan gelişim süreci
The legal, political and philosophical development process of treaties as a source in public international law
- Tez No: 933469
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Günümüzde uluslararası andlaşmalar, doğası gereği karmakarışık (chaotic) halde bulunan uluslararası ilişkileri düzene kavuşturucu katalizör anahtar işlevi görmektedir. Bu tezin kaleme alınmasının temel amacı, uluslararası andlaşmaların kendinden daha kadim olan teamülü ve hukukun genel ilkelerini adeta galebe çalarak, nasıl uluslararası hukukun en etkin kaynağı haline geldiğinin hukuki, siyasi ve felsefi sacayağında gelişim sürecinin incelenmesi ile gelecek dönemde de mutlak“dünya barışı”emelini tesis edecek ortaklaşa evrensel hukuk kuralları oluşturabilmesi ve diğer uluslararası ihtilafları çözebilmesi konusunda daha etkin ve yaygın bir hale getirilmesi gerekliliğinin gözler önüne serilmesidir. Tezimizin ilk bölümünde uluslararası andlaşmaların yapımı hukuk tekniği açısından incelenerek 1969 yılında imzalanan Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi ile büyük ölçüde yeknesaklaştırılması sonucu pratikte gerçekleştirilen uygulamaları tespit edilmiştir. İkinci bölümde, ana akım ve alternatif hukuk felsefesi ekollerinin uluslararası hukukun bağlayıcılığını kabulü ve reddi esasında bir kaynak olarak uluslararası andlaşmalara bakış açısı sunularak bu yaklaşımlara karşı yapıcı eleştirilerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde, uluslararası andlaşmaların tarihi safahatı yapılarak günümüzde gelinen aşamalar medeniyet bazında yapılan katkıları ile birlikte değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, evvelden ikili olarak yapılan uluslararası andlaşmaların artık günümüzde bizatihi kendi ürünü olan uluslararası örgütler vasıtası ile yapılır hale gelmesi sonucu bu örgütlerin tanzim ettikleri uluslararası andlaşmaların mevcut sorunları çözebilme ve önleyebilme konusundaki önemine dikkat çekilmiştir. Ayrıca, her yönü ile ele alarak irdelediğimiz uluslararası andlaşmaların özellikle uluslararası örgütler eli ile yapılır hale gelmesi ile birlikte bu durumun“ulus devlet”aygıtının kıskanç bir şekilde sahip olduğu egemenlik hakları üzerindeki sınırlayıcı etkileri değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, international treaties function as a catalytic key to bring order to international relations, which are chaotic by nature. The main purpose of this thesis is to examine the legal, political and philosophical development process of how international treaties have become the most effective source of international law by overcoming the more ancient custom and general principles of law, and to reveal the necessity of making them more effective and widespread in the future in order to establish universal rules of law that will establish the absolute“world peace”and to resolve other international conflicts. In the first part of our thesis, the construction of international treaties is examined in terms of legal technique and their practical applications are determined as a result of the Vienna Convention on the Law of Treaties signed in 1969, which has been largely uniformized. In the second part, the perspective of mainstream and alternative schools of legal philosophy on international treaties as a source of acceptance and rejection of the binding nature of international law is presented and constructive criticisms are made against these approaches. In the third chapter, the historical evolution of international treaties and the stages reached today are evaluated together with the contributions made on the basis of civilization. In the last section, the importance of the international treaties drafted by these organizations in terms of solving and preventing existing problems has been pointed out as a result of the fact that international treaties, which were previously concluded bilaterally, are now being concluded through international organizations, which are their own products. In addition, the limiting effects of international treaties, which we have examined in all aspects, on the sovereignty rights jealously held by the“nation state”apparatus, especially with the fact that international treaties have become made by international organizations, have been evaluated and discussed.