Sanal gerçekliğin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinde yeni bir metodoloji
A new methodology in evaluating the effects of virtual reality on human health
  1. Tez No: 933474
  2. Yazar: AZİZE SUDAN ARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sanal gerçeklik (SG) teknolojisi, kullanıcıların gerçek zamanlı etkileşim yaşayabildiği, bilgisayar ortamlarında oluşturulmuş, görme, işitme, dokunma ve kinestetik duyu gibi çoklu duyusal simülasyonlardan oluşmaktadır. SG sunmuş olduğu sınırsız geliştirme imkânları sayesinde birçok sektörde farklı amaçlar için kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. SG teknolojileri, birçok alanda yenilik ve kolaylık sunarken, bu teknolojilerin kullanımında birtakım engellerle de karşılaşılmaktadır. Yapılan bu çalışmada; SG ortamlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinde; 'cinsiyet, yaş, vücut kitle endeksi, galvanik cilt tepkisi, tansiyon, nabız, vücut sıcaklığı, satürasyon, göz kusuru' bedensel özellikleri; 'egzersiz öyküsü, ekran kullanım süresi, fiziksel aktivite düzeyi' davranış özellikleri; 'taşıt tutma öyküsü, önceki SG deneyimi' semptomatik özellikleri, 'ortamda bulunma, mevcudiyet hissi' psikolojik özelliklerinin etkisi araştırılmıştır. Mevcudiyet ve fiziksel aktivite ölçeklerinden gelen skorlar, bulanık yaklaşımla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual reality (VR) technology consists of multi-sensory simulations such as vision, hearing, touch and kinesthetic sense, created in computer environments, where users can experience real-time interaction. Due to the unlimited development opportunities provided by SG, its use for various purposes across different sectors is becoming increasingly common. While virtual reality technologies offer innovation and convenience in various fields, the use of these technologies is also accompanied by certain obstacles. In this study, the effects of virtual reality (VR) environments on human health were evaluated with respect to various factors. These included physical characteristics such as 'gender, age, body mass index, galvanic skin response, blood pressure, heart rate, body temperature, saturation, and visual impairment'; behavioral characteristics such as 'exercise history, screen time, and physical activity level'; symptomatic characteristics such as 'motion sickness history and previous VR experience'; and psychological characteristics such as 'sense of presence in the environment'. Scores from the presence and physical activity scales were evaluated using a fuzzy approach.